Seksuālās vardarbības apsūdzībām reliģisko ordeņu vadītajās skolās
#1
Īrijā izmeklē 2395 sūdzības par ļaunprātīgu izmantošanu reliģiskajās skolās

Izpētē par seksuālās vardarbības apsūdzībām reliģisko ordeņu vadītajās skolās tika konstatēts, ka ir 2395 apsūdzības par seksuālo vardarbību 308 skolās, ko reģistrējuši reliģiskie ordeņi, kuri vadīja šīs skolas.
Apsūdzības ir par 884 dažādiem iespējamiem vardarbības veicējiem.
Izmeklēšanā tika ieteikts valdībai apsvērt iespēju izveidot tiesiskās aizsardzības sistēmu personām, kas cietušas no vēsturiskas seksuālas vardarbības dienas skolās un internātskolās.
Tā arī ieteica valdībai vērsties pie attiecīgajiem reliģiskajiem ordeņiem, lai tie palīdzētu atlīdzināt zaudējumus.
Reliģisko ordeņu uzskaite liecina, ka vairāk nekā puse no 884 personām, kas apsūdzētas par seksuālu vardarbību, ir mirušas, un īpaši liels apsūdzību skaits ir speciālajās skolās.
17 speciālajās skolās tika reģistrēti 590 apgalvojumi par 190 iespējamiem vardarbības veicējiem.

Ziņojumā aprakstīts, kā cilvēki tika aicināti pieteikties dalībai šajā procesā, kurā varēja piedalīties visi bijušie reliģisko ordeņu pārvaldīto dienas un internātskolu audzēkņi.
Anketas par savu pieredzi aizpildīja 205 cilvēki, no kuriem lielākā daļa bija vīrieši.
Atbildēs uz anketas jautājumiem izdzīvojušie stāstīja par vēsturisku seksuālās vardarbības pieredzi skolās vismaz 22 Īrijas grāfistēs, minot vairāk nekā 80 skolu, ko pārvalda 24 reliģiskie ordeņi.
Seksuālās vardarbības gadījumi lielākoties tika aprakstīti laika posmā no 60. gadu sākuma līdz 90. gadu sākumam, un visvairāk gadījumu tika reģistrēti 70. gadu sākumā un vidū.
No tiem, kas aizpildīja anketas, 182 tika novērtēti kā tādi, kas atbilst aptaujas darbības jomas noteikšanas uzdevumiem, un uzaicināti piedalīties otrajā posmā.
149 dalībnieki izvēlējās piedalīties procesa otrajā posmā, kurā viņi varēja izvēlēties sniegt interviju par traumu informētam koordinatoram vai vērsties ar rakstisku iesniegumu.
137 dalībnieki aizpildīja klātienes intervijas un 12 dalībnieki vērsās ar rakstiskus iesniegumus.

Upuru stāsti
Ziņojumā izklāstītie stāsti par seksuālo vardarbību skolās ir satraucoši un bieži vien biedējoši.
Dažos gadījumos šī bija pirmā reize, kad viņi pastāstīja par seksuālās vardarbības pieredzi un tās ietekmi uz viņu dzīvi.
Ziņojumā teikts, ka daudzu dalībnieku stāsti liecina, ka seksuālās vardarbības pieredzes dēļ viņu skolās vai pat dzīvē nav bijis drošības sajūtas.
Dalībnieki apraksta šausminošu seksuālu vardarbību bērnībā un ziņo, ka tā notikusi dažādās vietās, tostarp klasēs, kopmītnēs, sporta iestādēs, kā arī mūzikas un ārpusskolas pasākumos.
Daži ziņoja, ka viņu mājās viņus seksuāli izmantojuši ar skolu saistīti pieaugušie, kuri bija iemantojuši viņu ģimenes uzticību, bet pēc tam šo uzticību ļaunprātīgi izmantoja.
Dalībnieki aprakstīja seksuālu vardarbību skolas personāla un reliģisko ordeņu locekļu privātajos kabinetos un dzīvojamās telpās.
Daudzi stāstīja par seksuālu vardarbību citu bērnu vai pieaugušo klātbūtnē, bet citi ziņoja par seksuālu vardarbību vienatnē ar skolotāju, priesteri vai reliģisko brāli, citiem skolas darbiniekiem vai skolas apmeklētājiem.
Daudzi stāstīja, ka seksuālā vardarbība ir bijusi ilgstoša, bet citi norādīja, ka tā notikusi nejauši vai pēc uzmākšanās perioda, un bieži vien tika ziņots, ka to pavadījusi nežēlīga vardarbība.
Dalībnieki stāstīja, ka viņi piedzīvoja uzmākšanos, tika izģērbti kaili, izvaroti un apreibināti, valdot šausmu un klusuma atmosfērai.
Daudzi pauda stingru pārliecību, ka notiekošais bija tik izplatīts, ka tas nevarēja palikt nepamanīts citiem darbiniekiem, kā arī reliģisko ordeņu locekļiem un vadībai.
Daudzi dalībnieki bija ļoti skaidri pārliecināti, ka viņu skolās vai reliģiskajos ordeņos ir notikusi slēpšana, un daži uzskatīja, ka starp dažām valsts un baznīcas institūcijām ir bijusi slepena vienošanās.
Dalībnieki stāstīja par savām bailēm, šoku un naivumu attiecībā uz seksuālo vardarbību, kad tā notika.
Viņi aprakstīja, kā tas viņos raisīja kauna, izolētības, bezspēcības un slepenības sajūtas. Dalībnieki aprakstīja, kā viņi centās izvairīties no seksuālās vardarbības, izvairījās no savām iecienītākajām nodarbēm, draugiem un, visbeidzot, skolas.
Daži aprakstīja, ka bērnībā viņi sāka saskarties ar garīgās veselības problēmām un ieviesa neveselīgus pārvarēšanas mehānismus, tostarp ļaunprātīgu alkohola un narkotiku lietošanu, un ka dažas no šīm problēmām viņus pavadīja arī pieaugušo vecumā.
Daudzi aprakstīja savu neizpratni par to, kāpēc tas notika tieši ar viņiem, un daži stāstīja, ka citi bērni dažkārt centās viņus brīdināt par riskantām situācijām vai konkrētiem darbiniekiem.
Sekas
Dalībnieki stāstīja par savu neizpratni par to, kā attīstās viņu seksualitāte un ka pasliktinās sekmes mācībās, kas ierobežo viņu izglītības un nodarbinātības iespējas vēlāk.
Daudzi dalībnieki sacīja, ka viņi jūt, ka katoļu baznīcas vara ir caurvijusi viņu dzīvi visos aspektos, un vairums no viņiem uzskata, ka nav neviena, kam viņi varētu par to pastāstīt, ieskaitot vecākus.
Dažiem tas ir novedis pie atsvešināšanās uz mūžu vai sarežģītām attiecībām ģimenē. Daudzi teica, ka viņu bērnība beidzās dienā, kad sākās vardarbība.
Pieaugušiem dalībniekiem seksuālās vardarbības sekas radīja nopietnas un ilgstošas grūtības attiecībās, garīgās un fiziskās veselības problēmas, atkarības problēmas, karjeras iespēju zaudēšanu un kaitējumu viņu vietas vai kopienas izjūtai.
Daudzi norādīja uz neveiksmīgām agrīnām intīmām attiecībām un laulības izjukšanu.
Dažas no tām teica, ka seksuālās vardarbības dēļ viņas nolēma neradīt bērnus vai arī, ja bērni bija, tas ietekmēja viņu audzināšanu. Un daudzas dalībnieces aprakstīja paaudžu savstarpējās traumas ietekmi uz viņu ģimenēm.
Daudzi ar ļoti patiesām skumjām stāstīja par to, kā viņus ietekmēja tas, ka viņi stāstīja vecākiem par savu pieredzi.
Dalībnieki stāstīja par grūtībām ar autoritātēm nodarbinātības jomā, un viņu ilgtermiņa risinājums bija sākt strādāt kā pašnodarbinātajam.
Attiecībā uz karjeru arī minētas zaudētās iespējas studēt universitātē, sliktas sekmes mācībās vai neatbilstošu uzvedību darbā, ko izraisīja garīgās veselības problēmas un atkarība.
Daži dalībnieki stāstīja, ka viņiem bija veiksmīga karjera, jo viņi pārmērīgi daudz strādāja uz savu tuvāko attiecību rēķina, lai novērstu savu uzmanību no agrīnās traumas.
Dalībnieki stāstīja par emigrāciju un attālināšanos no ģimenes un draugiem, lai izvairītos no traumatiskām atmiņām.
Daudzi aprakstīja, ka ir atsvešinājušies no reliģijas un ar baznīcu saistītiem dievkalpojumiem, un daži no viņiem izvairījās apmeklēt vecāku bēres vai citu ģimenes pasākumu, jo nevarēja ieiet baznīcā.
Dalībnieki bieži aprakstīja krīzi pieaugušā vecumā, piemēram, pašnāvības mēģinājumu vai uzturēšanos rehabilitācijas programmā, kā brīdi, kad viņu bērnībā piedzīvotais pirmo reizi nonāca priekšplānā un tika identificēts kā viņu grūtību cēlonis, un šī apziņa aizsāka dziedināšanas procesu.
Lielākā daļa dalībnieku, kuri vēlāk vērsās pie reliģiskā ordeņa, lai saņemtu atvainošanos, norādīja, ka šī tikšanās nav bijusi noderīga. Mazākums gan uzskatīja, ka šī pieredze bija noderīga, ja tika sniegta sirsnīga atvainošanās ar līdzjūtību un nozīmi.
Ieteikumi
Lielākā daļa upuru norādīja, ka viņi vēlas ar likumu noteiktu izmeklēšanu, un lielākā daļa norādīja, ka būtu vēlams pēc iespējas mazāk pretrunīgs izmeklēšanas process.
Izmeklēšanas grupa uzskata, ka ikvienam izmeklēšanas procesam jābūt pēc iespējas iekļaujošākam.
Tomēr tā norādīja, ka tiesas procesi, kas vairāk līdzinās tribunālam, var atturēt cietušos no vēršanās tiesā un radīt lielāku atkārtotas traumatizācijas risku.

Tā ir ieteikusi izveidot izmeklēšanas komisiju saskaņā ar 2004. gada Izmeklēšanas komisiju likumu.
Tā arī ieteica valdībai savlaicīgi apsvērt iespēju izveidot tiesiskās aizsardzības shēmu personām, kas cietušas no seksuālas vardarbības reliģisko ordeņu skolās.
"Mēs arī iesakām valdībai vērsties pie attiecīgajiem reliģiskajiem ordeņiem, lai tie piedalītos kompensācijas shēmā."
Tā arī ieteica Komisijai izveidot programmu upuru iesaistīšanai saskaņā ar ziņojumā ierosināto darba uzdevumu.
https://www.rte.ie/news/ireland/2024/090...y-schools/
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
« Vecāks | Jaunāks »


Pārlēkt uz:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)