Francija izsniedz vīzas sešiem Krievijas karavīriem, kuri dezertēja karu Ukrainā
Francijas lēmumu piešķirt vīzas Krievijas dezertieriem atzīmē cilvēktiesību organizācijas, kas cer, ka citas ES valstis sekos šim piemēram, piedāvājot izeju Krievijas karavīriem, kuri vēlas pārtraukt kaujas Ukrainā.
Izdots:17/10/2024 - 19:14
4 min
Autors:
Džoanna JORK
Bēgšanas ceļš Krievijas karavīriem, kuri vēlas bēgt no kaujām Ukrainā, ir sarežģīts un apdraudēts. Dezertētājiem saskaņā ar Krievijas likumiem draud bargs sods, un viņiem ir gandrīz neiespējami doties uz "drošām" valstīm ārpus Kremļa ietekmes sfēras.
Seši karavīri Francijā ieradās atsevišķi pēdējo mēnešu laikā pēc tam, kad sākotnēji bija bēguši no Krievijas uz Kazahstānu. Tā bija pirmā reize, kad kāda ES valsts ir atļāvusi dezertieru grupai ieceļot bez ceļošanas dokumentiem vai ārvalstu pasēm, ceturtdien vēsta laikraksts Guardian.
“Kad es nokļuvu Francijā, tā bija pirmā reize, kad varēju pilnībā elpot. Es jutu mierīguma un brīvības sajūtu… sliktākais jau bija aiz muguras,” britu laikrakstam sacīja Aleksandrs, bijušais Krievijas līgumkareivis, kurš dezertēja 2023. gada vasarā.
Citas iespējas, izņemot cīņu
Kopš Krievijas plašā iebrukuma Ukrainā 2022. gada februārī gandrīz 7400 karavīru ir tiesāti militārajās tiesās par AWOL nosūtīšanu, un lietu skaits katru mēnesi pieaug, aprīlī ziņoja Krievijas neatkarīgā medija vietne Mediazona.
Tiek uzskatīts, ka šis skaitlis ir daļa no kopējā dezertieru skaita — neatkarīgi no tiem, kuri vēlas dezertēt, bet pārāk baidās.
"Šis gadījums Francijā ir patiešām svarīgs, lai parādītu karavīriem, ka viņiem ir citas iespējas, nevis doties uz Ukrainu un tur nogalināt cilvēkus," sacīja Anastasija Burakova, organizācijas The Ark dibinātāja, kas atbalsta krievus, kuri iebilst pret karu Ukrainā gan Krievijas iekšienē. un trimdā.
Eiropas Savienība jau kopš iebrukuma sākuma ir apspriedusi iespēju piedāvāt patvērumu Krievijas armijas iesauktajiem nodokļu nemaksātājiem un dezertieriem, taču tā nekad nav pieņēmusi oficiālu lēmumu.
Tikmēr daudzi dezertieri dzīvo bīstamos apstākļos.
Go By The Forest ir organizācija, kuras mērķis ir palīdzēt Krievijas karavīriem, kuri izvēlas nepiedalīties karā. 2024. gada martā tā paziņoja Mediazona, ka 30 procenti no 520 karavīriem, kuriem tā palīdzējusi, slēpjas Krievijā. Pārējie bija aizbēguši uz ārzemēm.
Saskaņā ar Krievijas likumiem , kurus prezidents Vladimirs Putins pastiprināja pēc iebrukuma Ukrainā, par dezertēšanu kara laikā draud cietumsods līdz 10 gadiem. Ukrainā tiek ziņots, ka Krievijas karavīri, kuri atsakās cīnīties, vairākas dienas tiek turēti bedrēs un pagrabos ar augstākstāvošajiem virsniekiem.
Dezertieriem, kuriem izdodas pamest Krieviju, iespējas ir ierobežotas. Tā kā dienesta karavīriem nav pasu, dezertieri var ceļot tikai uz bijušajām padomju valstīm, kurās nav nepieciešami papīri, piemēram, Armēniju, Kazahstānu vai Kirgizstānu.
Bet, tiklīdz viņi ir ieradušies, "tas viņiem nav droši", sacīja Burakova.
"Ir patiešām grūti atrast darbu, gūt ienākumus," viņa teica. "Viņiem nevar būt nekāds juridiskais statuss. Viņi nevar atstāt valsti. Un arī viņiem ir liels risks tikt nolauptiem.
Krievu dezertieri Dmitriju Sedrakovu Krievijas spēki nelikumīgi sagūstīja Armēnijā 2023.gada 7.decembrī, pirms viņu nogādāja atpakaļ Krievijā. Citi ir izdoti no Kirgizstānas un Kazahstānas .
Tādas organizācijas kā The Ark var palīdzēt pārbēdzējiem sasniegt šīs bijušās padomju valstis. "Taču mēs nevaram viņiem apsolīt, ka viņi netiks nolaupīti no šīm valstīm," sacīja Burakova.
Politiskais patvērums
Seši karavīri, kuriem piešķirtas vīzas, grasās lūgt politisko patvērumu Francijā. Viņu pagaidu vīzas tika izsniegtas pēc ilgām diskusijām ar cilvēktiesību grupām, lai nodrošinātu, ka tās nerada drošības risku un patiesi iebilst pret karu Ukrainā.
Lai veiktu šādas pagātnes pārbaudes, Ark izmanto atvērtā pirmkoda programmatūru.
"Mēs varam konstatēt, ka cilvēki nav piedalījušies kara noziegumos vai dažreiz viņi vienkārši bija izvietoti Krievijas militārajos punktos, nevis okupētajās Ukrainas teritorijās," sacīja Burakova.
Pēc pilna mēroga iebrukuma Ukrainā ES pastiprināja vadlīnijas par vīzu piešķiršanu Krievijas pilsoņiem. Daudzas valstis vispār apturēja vīzu izsniegšanu krieviem.
Tajā pašā laikā Šķirsts saņēma daudz ziņojumu no karavīriem. "Bet ir bijis patiešām grūti pateikt karavīriem, kuri nevēlas piedalīties šajā asiņainajā karā, ko viņi var darīt tālāk," sacīja Burakova.
Viņa cer, ka Francijas lēmums piešķirt vīzas dezertieriem dos cerību citiem Krievijas karavīriem. Gan The Ark, gan Go By The Forest sazinās ar sabiedrību, izmantojot savus Telegraph kanālus, kas joprojām nav bloķēti Krievijā.
Galu galā viņa cer, ka viņu centieniem būs vēl lielāka ietekme.
"Parādīšana, ka ir izeja no armijas, ir viens no instrumentiem, lai ātrāk izbeigtu šo karu," viņa sacīja.
https://www.france24.com/en/europe/20241...kraine-war
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs