Sīrija
#11
Nu Asadu klans, ne par matu nav labāks, jo stiprā konkurencē cīnījās par varu, par Nadžibulu Afganistānā, ja jau vēlamies turpināt Sīrijas analoģiju ar Afganistānu. Bet Asads ir mācījies no Nadžibulas likteņa un "pieprasīja patvērumu". Es domāju, ka jebkurš diktators saprot, ka situācija Sīrija nav stabila, apstākļos, kad tur notiek proksi karš starp ASV un KF, un viņam jāiztiek ar Ķīnas TR ieročiem apsardzei.   


Islāmistu kaujinieku grupējuma Hayat Tahrir al-Sham (HTS) līderis Abu Mohammeds al Jolani sevi ļoti izvirza kā tēlu nākotnei Sīrijā pēc Asada.

Bez viņa grupas pēkšņās, postošās virzības uz Alepo un pēc tam uz Hamu un Homsu no to spēku bāzes Idlbas ziemeļrietumu provincē, nav šaubu, ka pēdējās pusotras nedēļas nemierīgie notikumi nebūtu notikuši.

Taču cēlās arī citas nemiernieku grupas – un, visticamāk, tā bija sajūta, ka Sīrija vēršas pret režīmu, kas tik ātri noveda pie tā sabrukuma.

Starp šīm grupām — dažas tagad Damaskā — ir nemiernieku grupējumi, kas savulaik darbojās zem Sīrijas Brīvās armijas karoga no dienvidu pilsētām un lielpilsētām, kas gadiem ilgi bija snaudušas, bet kur sacelšanās dzirksts nekad nebija pilnībā izsmēlusi.

Austrumos kurdu vadītie spēki ir guvuši labumu no Sīrijas armijas sabrukuma, lai pilnībā pārņemtu kontroli pār galveno pilsētu Deir El Zouru. Plašajā Sīrijas tuksnesī situāciju varētu izmantot arī tā dēvētās Islāma valsts paliekas. Un tālākajos ziemeļos gar Turcijas robežu Sīrijas Nacionālā armija, ko atbalsta Ankara, arī varētu izrādīties nozīmīgs spēlētājs turpmākajā.

Al Jolani gadiem ilgi ir centies mainīt priekšstatu par savu organizāciju no tādas, kas baidās par tās ideoloģisko dedzību, uz tādu, ko sīrieši varētu pieņemt kā pragmatisku alternatīvu Asada režīmam.

Uzņēmums HTS tika izveidots ar citu nosaukumu Jabhat al-Nusra 2011. gadā kā tiešs al-Qaeda saistītais uzņēmums.

Tā veidošanā bija iesaistīts arī pašizveidotā grupējuma Islāma valsts (IS) līderis Abu Bakrs al Bagdadi.

Tā tika uzskatīta par vienu no efektīvākajām un nāvējošākajām pret prezidentu Asadu vērstajām grupām.

ANO, ASV, Turcija un citas valstis to aizliedza kā teroristu grupu — un tas tā arī paliek.

Taču al Jolani publiski pārtrauca attiecības ar Al-Qaeda, likvidēja Jabhat al-Nusra un izveidoja jaunu organizāciju, kas ieguva nosaukumu Hayat Tahrir al-Sham (HTS), gadu vēlāk apvienojoties ar vairākām citām līdzīgām grupām.
https://www.bbc.com/news/articles/ce313jn453zo
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#12
Sīrijas galvaspilsētā protestā pieprasa demokrātiju un sieviešu tiesību ievērošanu
Šodien, 19:45
Pasaulē
LETA

Ceturtdien Damaskā, kur pēc Bašara al Asada režīma krišanas varu pārņēmusi islāmistu vadīto kaujinieku alianse, vairāki simti cilvēku protesta akcijā pieprasīja demokrātiju un sieviešu tiesību ievērošanu, no notikumu vietas vēsta ziņu aģentūras AFP korespondenti.
"Mēs vēlamies demokrātiju, nevis reliģisku valsti," skandēja vīrieši un sievietes Damaskas centrālajā Umajādu laukumā.
Skanēja arī saukļi "Brīva, pilsoniska Sīrija" un "Sīrijas tauta ir vienota".
Saukļu vidū, kas redzami demonstrantu plakātos, bija pausts arī aicinājums – "Nav brīvas valsts bez brīvām sievietēm".
Islāmistu grupējuma "Hajat Tahrīr aš Šām" (HTS) vadītie nemiernieki pagājušajā mēnesī uzsāka zibens uzbrukumu no sava bastiona Sīrijas ziemeļrietumos un 8.decembrī ieņēma galvaspilsētu.
HTS, kas sakņojas teroristu grupējuma "Al Kaīda" Sīrijas atzarā un ko vairākas rietumvalstu valdības ir atzinušas par teroristisku organizāciju, centusies mīkstināt savu retoriku un sola aizsardzību daudzajām valsts reliģiskajām un etniskajām minoritātēm.
Grupējums iecēlis pagaidu vadību, kas vadīs valsti līdz 1. martam.
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs ceturtdien pauda, ka Sīrijā pēc Asada krišanas ir "cerību liesma", taču brīdināja, ka priekšā ir nopietni izaicinājumi.
"Tuvajos Austrumus plosās daudzi ugunsgrēki, bet šodien Sīrijā ir cerības liesma, un šo liesmu nedrīkst nodzēst," sacīja Gutērrešs.
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#13
Krievijas kravas lidmašīna izlido no Sīrijas uz Lībiju, gaidāmi papildu reisi
Autors: Tuvans Gumrukcu
2024. gada 14. decembris 13:24 GMT+2Atjaunināts pirms 6 dienām 

LATĀKIJA, Sīrija, 14. decembris (Reuters) - Krievijas kravas lidmašīna sestdien izlidoja no Krievijas aviobāzes Sīrijas ostas pilsētā Latakijā uz Lībiju, pēc nemiernieku veiktās prezidenta Bašara al. Asads pagājušajā nedēļas nogalē.
Amatpersona aģentūrai Reuters sacīja, ka tuvākajās dienās gaidāma papildu Krievijas izlidošana no Hmeimimas gaisa spēku bāzes Sīrijas piekrastes Latākijas provincē. 
https://www.reuters.com/world/middle-eas...024-12-14/
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#14
Turcijas mediji vēsta, ka bijušā Sīrijas prezidenta sieva iesniegusi šķiršanās pieteikumu un vēlējusies atgriezties Apvienotajā Karalistē.

Kremlis ir noraidījis ziņas, ka bijušā Sīrijas prezidenta Bašara al Asada sieva Asma al Asada Krievijā iesniegusi šķiršanās pieteikumu. Apgalvojumus, par kuriem ziņoja Turcijas un arābu mediji, Kremļa pārstāvis Dmitrijs Peskovs preses konferences laikā noraidīja, sakot: "Nē, tie neatbilst realitātei."

Peskovs arī noraidīja ziņas, kas liecina, ka Asads bijis ieslodzīts Maskavā un ka viņa īpašumi ir iesaldēti.

Asada ģimene aizbēga no Sīrijas 8.decembrī, meklējot patvērumu Krievijas galvaspilsētā pēc tam, kad nemiernieki gāza Asada ilggadējo režīmu. Turcijas plašsaziņas līdzekļi apgalvo, ka Lielbritānijā dzimusī Asma al Asada centusies pārtraukt laulību un pamest Krieviju. Krievijai bija izšķiroša loma Sīrijas atbalstīšanā tās pilsoņu kara laikā, kas sākās 2011. gadā, vairākkārt iejaucoties gan militāri, gan diplomātiski.

Lai gan Asmai al Asadai ir Sīrijas un Lielbritānijas dubultpilsonība, Apvienotās Karalistes ārlietu ministrs Deivids Lemijs šomēnes parlamenta uzrunas laikā paziņoja: "Es vēlos, lai tiktu apstiprināts, ka viņa ir sodīta persona un nav gaidīta šeit Apvienotajā Karalistē." Viņš piebilda, ka darīs "visu, kas manos spēkos", lai nodrošinātu, ka nevienam Asada ģimenes loceklim "neatradīs vietu Apvienotajā Karalistē".

Lai gan premjerministrs sers Keirs Stārmers atzina bažas par viņas rīcību, viņš uzsvēra, ka ir nepieciešama turpmāka juridiskā pārbaude, pirms varētu veikt jebkādas darbības saistībā ar viņas pilsonību.

Turcijas mediji izteica pieņēmumu, ka 1975. gadā Londonā dzimusī bijusī pirmā lēdija vēlējusies atgriezties Londonā un ģimene Krievijas galvaspilsētā dzīvo striktos apstākļos.

Asma al Asads, kurš pirms apprecēšanās ar Bašaru al Asadu 2000. gadā veica karjeru banku jomā, savulaik tika attēlots kā moderna, progresīva figūra. Jau vīra prezidentūras sākumā viņa bija iesaistīta labdarības darbā un reformu iniciatīvās.

Tomēr viņas tēls krasi mainījās, attīstoties Sīrijas pilsoņu karam. Sākotnēji viņa tika uzskatīta par Asada režīma Rietumiem draudzīgākas sejas simbolu, un viņas reputācija kļuva aptraipīta, jo tika veikta brutālā apspiešana pret opozīcijas kustībām un plaši izplatīti cilvēktiesību pārkāpumi.

Viņa ir palikusi ievērojama publiska persona, bieži aizstāvot sava vīra rīcību un saglabājot lojalitāti režīmam.
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
« Vecāks | Jaunāks »


Pārlēkt uz:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)