Thread Rating:
  • 0 balsis - 0 vidēji
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Olimpiskais sports un līdztiesība
#1
Thumbs Up 
Sievietes sportistes pirmo reizi olimpisko spēļu vēsturē sasniedz paritāti

https://www.rfi.fr/en/sports/20240626-wo...ic-history

Mūsdienu olimpiskās spēles, kas kādreiz tika uzskatītas par "vīrieša tikumības svētkiem" bez sportistēm, pirmo reizi sasniegs dzimumu līdztiesību šī gada Parīzes spēlēs, kas ir 128 gadi kopš tās pirmajām spēlēm.
Izdota: 26/06/2024 – 10:12 lasīt ~ 2 min

Autors: RFI
Kad franču aristokrāts Pjērs de Kubertēns 19. gadsimta beigās atdzīvināja seno grieķu notikumu, viņš to uztvēra kā džentlmeniskā atlētisma svinības "ar sieviešu aplausiem kā balvu".
1924. gadā, kad pēdējo reizi olimpiskās spēles notika Parīzē , tikai četri procenti dalībnieču bija sievietes, un tās aprobežojās ar tiem piemērotiem sporta veidiem, piemēram, peldēšanu, tenisu un kroketu.
"Pirmo reizi olimpiskajā vēsturē mums laukumā būs dzimumu līdztiesība," Starptautiskās Olimpiskās komitejas ( SOK ) direktore, kas atbild par dzimumu līdztiesību, žurnālistiem pastāstīja par 2024. gada Parīzes spēlēm Starptautiskajā sieviešu dienā martā.
Pagrieziena punkts ir sieviešu dalības pieauguma rezultāts katrās spēlēs, atspoguļojot plašākas sabiedrības tendences lielākajā daļā pasaules, kas pakāpeniski ir atvērušas tikai vīriešiem paredzētus domēnus no sēžu zāles līdz balsošanas kabīnei.
"Pagāja ļoti ilgs laiks, lai beidzot sasniegtu 44 procentus (sieviešu) Londonā 2012. gadā, pirmo reizi, kad sievietes varēja piedalīties visos sporta veidos, pēc tam 48 procentiem Tokijā (2021. gadā)," Sallois piebilda.

"Sieviešu olimpiāde"

Sievietēm barjeras savulaik bija tik augstas, ka viņām 20. gadsimta 20. gados bija jāsacenšas konkurentu "Sieviešu olimpiskajās spēlēs", pirms šo notikumu pārņēma šodienas SOK.

1928. gadā Amsterdamā viņiem pirmo reizi tika atļauts startēt vieglatlētikā, taču nogurušo sieviešu skrējēju skats pēc 800 m fināla tik ļoti satrieca vīriešu kārtas skatītājus, ka viņi atkal tika izslēgti.
Līdz 1968. gadam — četrdesmit gadus vēlāk — sievietēm bija liegts startēt jebkurā skrējienā, kas pārsniedz 200 metrus, un pat 1976. gadā sieviešu sacensības veidoja tikai ceturto daļu no olimpisko spēļu programmas.
Ilgi uzskatīja, ka viņi nespēj tikt galā ar maratona fiziskajām prasībām, viņiem pirmo reizi tika atļauts piedalīties Losandželosas spēlēs 1984. gadā.
"Mēs esam nogājuši garu ceļu salīdzinoši īsā laikā," nesen Parīzē sacīja Pasaules vieglatlētikas vadītājs Sebastjans Ko.

Sieviešu pasākumi, lai iegūtu redzamību

2024. gada Parīzes Olimpiskajās spēlēs ne tikai piedalīsies tikpat daudz sieviešu kā vīriešu, bet arī sieviešu notikumiem tiks piešķirta lielāka nozīme.
Tā vietā, lai vīriešu maratons būtu vieglatlētikas pasākums, kas novedīs līdz noslēguma ceremonijai, tā vietā tas būs sieviešu pasākums.
"Mēs esam pielikuši daudz pūļu, lai organizētu sieviešu pasākumus, lai nodrošinātu viņu redzamību, proti, nedēļas nogalē, kad ir vairāk skatītāju, vai vislabākajā laikā," piebilda Sallua.

Atklāšanas ceremonijai SOK arī ierosinājusi katrai nacionālajai delegācijai izvirzīt divus karoga nesējus – vīrieti un sievieti.
Sallois atzina, ka elites sportam vēl ir daudz jāstrādā, lai panāktu īstu dzimumu līdztiesību.
Treneru personāla vidū pēdējās olimpiskajās spēlēs Tokijā tikai 13 procenti treneru bija sievietes.
Sporta pārvaldē joprojām pārsvarā ir vīrieši, tostarp nacionālajās olimpiskajās delegācijās un federācijās, kas nodarbojas ar sportu.
SOK nekad nav bijusi sieviešu dzimuma vadītāja, un tās locekļu, kas sastāv no 106 delegātiem, kuri balso par galvenajiem lēmumiem, joprojām ir 59 procenti vīriešu.

Taču organizācija ir nodrošinājusi dzimumu līdztiesību savās iekšējās komisijās, un sieviešu skaits pēdējos gados ir ievērojami pieaudzis.
"SOK ir jābūt paraugam un jārāda piemērs," piebilda Salua.
(ar AFP)
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
« Vecāks | Jaunāks »


Pārlēkt uz:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)