No dūmiem brīvo paaudze
#1
Milāna aizliedz jebkādu smēķēšanu ārpus telpām Itālijas līdz šim visstingrākajā aizliegumā

Itālijas stingrākais smēķēšanas aizliegums trešdien stājās spēkā Milānas pilsētā, un smēķētājiem draud naudas sods no 40 līdz 240 eiro par smēķēšanu pilsētas ielās vai pārpildītās sabiedriskās vietās. 2020. gadā pieņemtā rīkojuma par gaisa kvalitāti mērķis ir apkarot piesārņojumu, izraisot iedzīvotāju pretrunīgas reakcijas.
Izdota: 02/01/2025 - 00:11 Pārveidots: 02/01/2025 - 00:14
3 min

Milāna kļuva par pirmo pilsētu Itālijā, kas aizliedza smēķēt daudzās publiskās brīvdabas vietās, piemēram, parkos, stadionos, autobusu pieturās un pat kapsētās.
01:16
Milāna kļuva par pirmo pilsētu Itālijā, kas aizliedza smēķēt daudzās publiskās brīvdabas vietās, piemēram, parkos, stadionos, autobusu pieturās un pat kapsētās. © Piero Cruciatti, AFP

Smēķētājiem Itālijas finanšu un modes galvaspilsētā Milānā draud naudas sods par apgaismojumu pilsētas ielās vai pārpildītās sabiedriskās vietās pēc tam, kad trešdien stājās spēkā valstī visstingrākais aizliegums.

Tiem, kas neievēros jauno aizliegumu piesārņotajā Itālijas ziemeļu pilsētā, var tikt uzlikts naudas sods no 40 līdz 240 eiro (no 41 līdz 249 ASV dolāriem), kas nav piemērots visiem iedzīvotājiem.

"Es domāju, ka šis pasākums ir pārmērīgs. Kamēr mēs runājam par telpu iekštelpās, es piekrītu. jo (smēķēšana) var būt apgrūtinoša un tas nav veselīgi," aģentūrai AFP sacīja 21 gadu vecais tirdzniecības darbinieks Mairians Illiano.

"Bet, ja mēs runājam par atklātu vietu, es nesaprotu, kāpēc to vajadzētu ierobežot."

Tomēr satura veidotāja Kjara Ciufini (39) bija par labu jaunajam solim.

"Piekrītu, jo esmu sportisks, nesmēķējošs cilvēks. Ceru, ka smēķētāji var saprast arī to nesmēķētāju nepieciešamību, kuri vēlas elpot tīrāku gaisu," viņa sacīja.

Milānas rīkojums par gaisa kvalitāti, ko 2020. gadā pieņēma pilsētas dome, paredzēja pakāpeniski stingrākus smēķēšanas aizliegumus.

Sākot ar 2021. gadu, bija aizliegts smēķēt parkos un rotaļu laukumos, kā arī autobusu pieturās un sporta objektos.

Jaunākais smēķēšanas aizliegums, kas stājās spēkā 1.janvārī, attiecas uz "visām publiskajām telpām, ieskaitot ielas", izņemot "izolētas vietas, kur iespējams ievērot vismaz 10 metru distanci no citiem cilvēkiem", teikts tekstā.

Vietējās amatpersonas norāda, ka pasākuma mērķis ir samazināt gaisā esošo daļiņu daudzumu, lai "uzlabotu pilsētas gaisa kvalitāti, aizsargātu iedzīvotāju veselību, tostarp aizsardzību no pasīvās smēķēšanas sabiedriskās vietās, kuras bieži apmeklē arī bērni", teikts paziņojumā.

Emanuele Marinoni, Itālijas Tabakas tirgotāju federācijas viceprezidents un Milānas tabakas veikala īpašnieks, sacīja, ka sagaida, ka bizness samazināsies par "20 līdz 30 procentiem".

"Kad cilvēks atrodas birojā, (lai uzsmēķētu) viņš pāriet uz balkonu vai uz ielu. Ir skaidrs, ka (cigarešu) patēriņš noteikti samazināsies," viņš teica.

Aizliegums, kas ir spēkā pirms 2026. gada Milānas-Kortīnas ziemas olimpiskajām spēlēm, neattiecas uz e-cigaretēm.

Milāna atrodas industriālās Po ielejas vidū un ir nosmacēta ar ceļu satiksmi, un tā ir viena no gaisa ziņā visvairāk piesārņotajām pilsētām Eiropā.

Cigarešu dūmi, "tāpat kā visa sadegšana, veicina smalku daļiņu veidošanos", sacīja Milānas mēra vietniece Anna Skavuco.
Lēti dūmi

Itālijas pirmais nacionālais smēķēšanas aizliegums 1975. gadā aizliedza smēķēt sabiedriskajā transportā un klasēs un dažās citās vietās.

1995. gadā aizliegums tika attiecināts uz valsts pārvaldes zonām, bet 2005. gadā — uz visām slēgtajām sabiedriskām zonām, tādējādi padarot to par pionieri Eiropā.

Saskaņā ar Nacionālā statistikas institūta (ISTAT) datiem, pamatojoties uz 2023. gada datiem, aptuveni 19 procenti itāļu smēķē, kas ir mazāk nekā vidēji 24 procenti Eiropas Savienībā.

Vidēji ap sešiem eiro paciņā Itālijā cigaretes ir vienas no lētākajām arī Eiropā, kur biežāk sastopamas cenas aptuveni 10 eiro apmērā.

Itālijas Veselības ministrija norāda, ka 93 000 nāves gadījumu gadā tiek saistīti ar smēķēšanu.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem smēķēšana izraisa aptuveni 85 procentus no visiem plaušu vēža gadījumiem, kas ir visnāvējošākais vēzis pasaulē.

Eiropas Savienībā 17 valstis ir pieņēmušas likumdošanu par dūmiem brīvu vidi, no kurām visstingrākās ir Īrija, Grieķija, Bulgārija, Malta, Spānija un Ungārija.

Novembrī Lielbritānijā pieņemtais pasaulē vadošais priekšlikums pakāpeniski pārtraukt jauniešu smēķēšanu pārvarēja savu pirmo parlamenta šķērsli, likumdevējiem pārliecinoši balsojot par.

Likumprojekts liegtu legāli smēķēt ikvienam, kurš dzimis pēc 2009.gada 1.janvāra, pakāpeniski palielinot tabakas iegādes vecumu.

Valdība ir paziņojusi, ka tās mērķis ir izveidot Lielbritānijā pirmo "no dūmiem brīvo paaudzi".

Eiropā vismazāk smēķētāju ir Zviedrijā, kur smēķē astoņi procenti iedzīvotāju.

Vissliktāk klājas Bulgārijai, kur smēķētāji veido 37 procentus.
(AFP)
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
« Vecāks | Jaunāks »


Pārlēkt uz:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)