Ārkārtas vēlēšanas Francijā 2024
#11
Makrons par jauno premjerministru nosauc Mišelu Barnjē
AFP, ALAIN JOCARD
Šodien, 16:10
Pasaulē
LETA
Autori: Rihards Millers (Latvijas Radio ārzemju ziņu žurnālists)
Francijas prezidents Emanuels Makrons ceturtdien par jauno valsts premjerministru nosaucis pieredzējušo politiķi Mišelu Barnjē, kurš bija Eiropas Komisijas (EK) delegācijas vadītājs "Brexit" sarunās. Tas noticis divus mēnešus pēc ārkārtas parlamenta vēlēšanām, kurās nevienam politiskajam spēkam neizdevās iegūt vairākumu, lai varētu izveidot valdību. Viens no izaicinājumiem ir saistīts ar Francijas nākamā gada budžeta apstiprināšanu – valdībai līdz 1. oktobrim ir jāiesniedz budžeta projekts.
73 gadus vecais Barnjē ir vecākais politiķis, kurš Francijā iecelts premjerministra amatā. Viņam uzticēta jaunās valdības veidošana.
Jau ziņots, ka 7.jūlijā notikušajās ārkārtas vēlēšanās uzvarēja plaša kreiso spēku koalīcija, apsteidzot gan Makrona centristus, gan galēji labējos, taču neviena grupa neieguva absolūto vairākumu.

Šis ir visilgākais periods, kāds Francijā jebkad bijis bez valdības vadītāja pēc parlamenta vēlēšanām. Pagaidu valdību vada līdzšinējais premjerministrs Gabriēls Atāls.
Barnjē savas ilgās politiķa karjeras laikā bijis vides ministrs, ārlietu ministrs, lauksaimniecības ministrs un vairākkārt ieņēmis amatus EK. Viņš ir populārs labējo likumdevēju vidū un nav netīkams kreisajiem.

Politisko spēku reakcijas uz šo lēmumu ir atšķirīgas. Kreisā virziena partiju politiķi to vērtē kritiski. Ass savos izteikumos ir partijas "Nepakļāvīgā Francija" līderis Žans-Liks Melenšons, paužot, ka ar šo tika nozagts vēlēšanu iznākums, un aicinot uz ielu protestiem šo sestdien.
Tikmēr labējās "Nacionālās apvienības" pārstāvji ir pauduši, ka gaidīs valdības darba programmu, pirms lemt par atbalstu Barnjē valdībai.
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#12
Francijas protestētāji sašutuši par "nozagtajām vēlēšanām", Makronam izraugoties konservatīvo Barnjē premjerministra amatam

Divus mēnešus pēc ārkārtas parlamenta vēlēšanām, kas Francijā izraisīja politisko satricinājumu, desmitiem tūkstošu kreiso demonstrantu sestdien pulcējās Parīzes centrā, protestējot pret Francijas prezidenta Emanuela Makrona lēmumu par premjerministru iecelt konservatīvo Mišelu Barnjē, ko viņi sauca par "varas nolaupīšanu” un „nozagtas vēlēšanas”. FRANCE24 ziņo.

Divus mēnešus pēc nepārliecinošajām ārkārtas vēlēšanām Francijā un tikai dažas dienas pēc Mišela Barnjē iecelšanas premjerministra amatā sestdien Parīzes centrā demonstrantu vidū valdīja niknums un izmisums.

Starp saucieniem “Makrons ārā!, atkāpies Makrons!” kreisie demonstranti pulcējās rudens saulē tūkstošiem, lai protestētu pret Francijas prezidenta Emanuela Makrona lēmumu iecelt veterānu konservatīvo premjerministru, nevis kandidātu no viņu vidus.

Lai gan nesasniedza absolūto vairākumu, visvairāk balsu 7. jūlijā notikušajā vēlēšanu aptaujā ieguva kreisā koalīcija Jaunā tautas fronte (NFP) (ko veido Zaļie, sociālisti, komunisti un kreisi noskaņotā Francija Unbowed).

Taču Makrons atteicās iecelt viņu kandidāti, ierēdni un ekonomisti Lūsiju Kasetsu (37), apgalvojot, ka viņa nepārdzīvos uzticības balsojumu, un ceturtdien nosauca Barnjē, kuras partija Les Républicains ierindojās tālajā ceturtajā vietā, par Francijas jauno premjerministru.

"Es esmu tik dusmīgs," sacīja 59 gadus vecais Rocio, demonstrantiem pulcējoties Bastīlijas laukumā Parīzes centrā, kas ir protestu un gājienu centrālais punkts.

“Vēlēšanu rezultāti nav ievēroti. Tautai ir apnikuši. Cilvēki vēlas cieņu," sacīja datu ievades operators, raksturojot Francijas polarizējošo un nepopulāro prezidentu kā "monarhistu" un "baņķieru slieksni".

"Makronam vajadzētu uz visiem laikiem atbrīvoties un izrādīt mums zināmu cieņu," viņa piebilda, sakot, ka vēlas, lai viņu impīčmenta.
"Spēka satvēriens"

Kad pūlis sāka briest, protestētāji turēja augstu karogu un plakātu jūru, nosodot "nozagtās vēlēšanas" un "Makrona varas sagrābšanu".

Ģimenes nesa savus bērnus uz pleciem, un mītiņa organizatori vadīja pūli “On lâche rien” (Mēs nepadodamies) kārtā, kad gājiens devās uz Nāciju Parīzes austrumos.

"Mēs ieradāmies, jo masveidā balsojām pret Makrona politiku," sacīja 23 gadus vecais Leo, students un skolotāja palīgs.

"Parasti kreisie cīnījās visu laiku, bet šoreiz viņi patiešām sanāca kopā un izveidoja savienību," viņš sacīja, atsaucoties uz steigā izveidoto kreiso koalīciju NFP.

Leo apsūdzēja prezidentu par tradīciju pārkāpšanu, atsakoties iecelt premjerministru no partijas vai koalīcijas, kas vēlēšanās ieņēma pirmo vietu.

"Parasti premjerministrs nāk no vairākuma partijas," viņš paskaidroja. "Bet Makrons necentās, viņš vienkārši darīja to, ko gribēja."
Makrona azarts atgriežas

Makrons paziņoja par negaidīto parlamenta balsojumu 9.jūnijā, aicinot Francijas vēlētājus sniegt "skaidrību" pēc tam, kad galēji labējie izsita viņa centristisko partiju Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

Daudzi gaidīja, ka balsojums notiks tāpat kā Eiropas Parlamenta vēlēšanās, galēji labējie nāks pie varas pirmo reizi kopš Otrā pasaules kara un Nacionālā mītiņa prezidents Džordans Bardella tiks iecelts par premjerministru.

Tātad, kad galēji labējie vadīja pirmo balsošanas kārtu 30. jūnijā, Jaunā Tautas fronte un Francijas centristi izmantoja milzīgu taktisku balsojumu, lai neļautu viņiem pārņemt vadības grožus.

Protestētājus Parīzē sašutuši tas, ka Makrons kopš 2017. gada vairākkārt uzdeva sevi kā vienīgo barjeru pret galēji labējiem, kad viņiem šķita, ka viņš vienkārši ir nodevis viņiem varas atslēgas.

"Mēs balsojām par to, lai Makrons bloķētu Lepēnu, taču patiesībā mums bija izvēle starp Lepēnu un Lepēnu," sacīja Leo, apsūdzot Makronu labējo labējo aizspriedumu uzbrukumā imigrācijas jomā.

Augstākās likmes balsojuma otrajā kārtā, kas notika 7. jūlijā, bija lielākā vēlētāju aktivitāte pēdējo gadu desmitu laikā – balsis sadalījās trīs galvenajos blokos, bet nebija skaidra vairākuma, tādējādi valstij nododot pakārtu parlamentu un ievedot Franciju politiskā satricinājumā.

NFP ieguva visvairāk vietu, bet Makrona ansambļa koalīcija ierindojās otrajā vietā, zaudējot 72 vietas un relatīvo vairākumu Nacionālajā asamblejā.

Neskatoties uz iegūto trešo vietu, Merinas Lepēnas galēji labējais Nacionālais mītiņš ieguva rekordlielu vietu skaitu — 143 —, lai kļūtu par vienu lielāko partiju sadrumstalotajā parlamentā.

Makrona bīstamā azarts bija atspēlējies: Francijas vēlētāji bija nobalsojuši par pārmaiņām, galēji labējie guva milzīgus panākumus un kreisie pasludināja uzvaru.

Sākumā Makrons paziņoja, ka "neviens nav uzvarējis vēlēšanās", vēstulē, kas izraisīja furoru kreiso vidū, un lūdza toreizējo premjerministru Gabrielu Atalu palikt pagaidu amatā, "lai nodrošinātu valsts stabilitāti".

Pēc tam viņš aicināja uz "politisko pamieru" vasaras olimpisko spēļu laikā. Tikai augusta beigās viņš sāka "konsultāciju" plūsmu ar vairākiem potenciālajiem kandidātiem.
Barnjē politika ir "neticami patriarhāla"

Makrons centās atrast premjerministru, kurš neatceltu viņa ļoti strīdīgo pensiju reformu, kuras rezultātā pensionēšanās vecums tika palielināts no 62 uz 64 gadiem, un kuru konkurenti nekavējoties nenobalsotu.

Viņš īpaši meklēja pārliecību galēji labējā Nacionālajā mītiņā par to, ko viņi varētu pieņemt, efektīvi ieliekot Marinu Lepēnu karaļa veidotājas lomā.

Lepēna uzlika veto diviem citiem pretendentiem uz premjerministra amatu, bijušo sociālistu premjerministru Bernāru Kazenēvu un bijušo konservatīvo ministru Ksavjeru Bertrānu, Ziemeļu Hauts de France reģiona vadītāju. Taču viņa klusējot piekrita Barnjē, sakot, ka gaidīs, kamēr viņš parlamentā izklāstīs savu politiku, lai izlemtu, atbalstīt viņu vai ne.

Iecelšana paredz, ka Francija no tās visu laiku jaunākā premjerministra Atāla kļūs par līdz šim vecāko premjerministru.

"Tagad mums ir puisis, kuram ir 73 gadi," sacīja Léo mītiņā Parīzē. "Kā viņš var saprast jaunatni?" viņš teica, izskatīdamies neticīgi. "Viņa politika ir neticami patriarhāla. Un viņam nepatīk minoritātes, un viņš ir pret homoseksuāļiem,” viņš sacīja, atsaucoties uz to, ka Barnjē divas reizes ir balsojis pret geju tiesībām.

Jaunais premjerministrs piektdienas vakarā TV intervijā solīja, ka viņam "nav daudz kopīga ar Nacionālā mītiņa teorijām vai ideoloģiju", taču viņš to "respektē", piebilstot, ka ieņems stingrāku nostāju imigrācijas jautājumā.

Viņš arī sacīja, ka viņa valdība būs atvērta kreiso spēku pārstāvjiem un politiski vērsās pret NFP, ierosinot "vairāk nodokļu taisnīguma", vienlaikus aicinot uz ātrāku izaugsmi, ko nodrošina bizness.

Bet tas maz mazināja protestētāju dusmas. 63 gadus vecais irānis Afasanehs, kurš pēdējo 41 gadu dzīvoja Francijā, uzskatīja Barnjē "maskētu galēji labējo".

"Viņš ir tikai bandinieks, kuru Makrons izvēlējās, lai varētu turpināt valdīt," viņa sacīja.

Taču lielākās protestētāju dusmas bija veltītas mežonīgi nepopulārajam Makronam, daudzi no viņiem aicināja viņu impīčmentēt.

"Makrons jau no sākuma zināja, ka iecels Barnjē," apgalvoja 62 gadus vecais Pjērs, grafiskais dizaineris un cietsirdīgās partijas France Unbowed atbalstītājs.

"Viņš ir tik manipulatīvs. Makrons runā par republikas vērtībām, bet viņš pat nezina, kas ir Republika,” viņš sacīja. "Viss process bija tikai viltus."
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#13
Diez vai Francijas velētāji nelaujot velēšanās uzvaret galēji labējiem , bija domājusi, ka Francijas prezidents viņiem "uzstieps"  "taupības politiku".

Citāts: Francijai ir jāsamazina budžeta deficīts un jāsamazina svārstās parādu kaudze, otrdien likumdevējiem sacīja jaunieceltais premjerministrs Mišels Barnjē, solot apvienot lielākus nodokļus un izdevumu samazinājumus.

"Mūsu mērķis ir samazināt deficītu līdz pieciem procentiem (no IKP) 2025. gadā... uz pareizā ceļa, lai sasniegtu trīs procentu griestus 2029. gadā," divus gadus vēlāk, nekā iepriekš plānots, sacīja Barnjē, piebilstot, ka divas trešdaļas. samazinājumu radītu "tēriņu samazināšana", bet valdība "lūgtu lielajiem uzņēmumiem, kas gūst lielu peļņu, veicināt atveseļošanos".
https://www.france24.com/en/france/20241...ry-address

Tā sakot ne tikai "provinces" vēlēšanu uzvaras nozog gana nekaunīgi Wink
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#14
Makrons Francijas valdības krišanā vaino "galēji kreiso un galēji labējo" aliansi
Francija

Francijas prezidents Emanuels Makrons ceturtdien televīzijas uzrunā vainoja galēji labējo un galēji kreiso aliansi vēsturiskajā neuzticības balsojumā, kas dienu iepriekš gāza valdību. Makrons solīja palikt amatā līdz sava pilnvaru termiņa beigām 2027.gadā un paziņoja, ka tuvākajās dienās nosauks jaunu premjerministru. Francijas prezidents Emanuels Makrons ceturtdien uzrunāja tautu pēc gāztā premjerministra Mišela Barnjē atkāpšanās dienu pēc tam, kad Nacionālajā asamblejā notikušais vēsturiskais neuzticības balsojums atstāja Franciju bez funkcionējošas valdības.

Savā runā Makrons solīja palikt amatā līdz sava pilnvaru termiņa beigām 2027.gadā un paziņoja, ka dažu dienu laikā nosauks jaunu premjerministru, taču nesniedza mājienus, kurš tas varētu būt.

Viņš arī vainoja savus oponentus galēji labējos par Barnjē valdības gāzšanu.

Viņi izvēlējās "nedarīt, bet atsaukt", sacīja Makrons, piebilstot: "Viņi izvēlējās nekārtības."
Prezidents sacīja, ka galēji labējie un galēji kreisie ir apvienojušies, viņaprāt, "pretrepublikāniskā frontē" un uzsvēra: "Es neuzņemšos citu cilvēku bezatbildību."

Gan kreisā spārna Jaunās tautas frontes alianse, gan galēji labējais Nacionālais mītiņš solīja gāzt valdību pēc tam, kad labējais Barnjē bez balsojuma parlamentā virzīja nepopulāro sociālās apdrošināšanas budžeta likumprojektu.

Makrons apstiprināja, ka līdz decembra vidum tiks iesniegts īpašs likums, kas ļautu valstij no 1.janvāra iekasēt nodokļus un izvairīties no slēgšanas.

"Sabiedriskie pakalpojumi darbosies, uzņēmumi varēs strādāt," viņš teica. Pēc tam jaunā valdība sagatavos budžeta likumu 2025. gadam, kas ļaus Francijai, kā plānots, investēt tās armijā, tieslietās un policijā, kā arī atbalstīt grūtībās nonākušos lauksaimniekus, sacīja Makrons.

Dienas sākumā Makrons oficiāli pieņēma Barnjē atkāpšanos pēc neuzticības balsojuma.

Taču Barnjē un citi ministri paliks "atbildīgi par aktuālajām lietām līdz jaunas valdības iecelšanai", teikts paziņojumā.

Neuzticības ierosinājums Nacionālajā Asamblejā tika pieņemts ar 331 balsi no 574, liekot Barnjē atkāpties no amata jau pēc trīs mēnešiem, kas ir īsākais jebkura premjerministra pilnvaru termiņš mūsdienu Francijas vēsturē.

Makronam ir kritisks uzdevums nosaukt aizvietotāju, kas spētu vadīt mazākuma valdību parlamentā, kurā nevienai partijai nav vairākuma. Nacionālās asamblejas prezidents un Makrona partijas biedrs Jaels Brauns-Pivets mudināja prezidentu rīkoties ātri.

"Es iesaku viņam ātri pieņemt lēmumu par jaunu premjerministru," Brauns-Pivets ceturtdien sacīja radio France Inter. “Nedrīkst būt nekādas politiskās vilcināšanās. Mums ir vajadzīgs vadītājs, kurš var runāt ar visiem un strādāt, lai pieņemtu jaunu budžeta likumprojektu.

Process var izrādīties sarežģīts. Makrona administrācija vēl nav apstiprinājusi nevienu vārdu, lai gan Francijas mediji ir ziņojuši par centristu kandidātu sarakstu, kas varētu patikt abām politiskā spektra pusēm.

Makronam bija vajadzīgi vairāk nekā divi mēneši, lai ieceltu Barnjē pēc viņa partijas sakāves jūnijā notikušajās parlamenta vēlēšanās, radot bažas par iespējamu aizkavēšanos šoreiz.

Neuzticības balsojums rosināja opozīcijas līderus, daži nepārprotami aicināja Makronu atkāpties.

"Es uzskatu, ka stabilitātei ir nepieciešama Republikas prezidenta aiziešana," trešdienas vakarā BFM TV sacīja galēji kreisās partijas France Unbowed līderis Manuels Bompards.

Galēji labējās Nacionālā mītiņa līdere Marina Lepēna, kuras partijai ir visvairāk vietu Asamblejā, pārstāja aicināt Makronu atkāpties no amata, taču brīdināja, ka "spiediens uz Republikas prezidentu kļūs arvien spēcīgāks un stiprāks". 
Makrons tomēr ir noraidījis šādus aicinājumus un noraidījis jaunas likumdevēja vēlēšanas. Francijas konstitūcija neparedz prezidenta atkāpšanos pēc tam, kad viņa valdību gāza Nacionālā asambleja.

Konstitūcija arī nosaka, ka jaunas likumdevēja vēlēšanas nevar rīkot vismaz līdz jūlijam, radot potenciālu strupceļu politikas veidotājiem.

Politiskā nestabilitāte ir pastiprinājusi bažas par Francijas ekonomiku, īpaši tās parādu, kas bez būtiskām reformām nākamgad varētu pieaugt līdz 7% no IKP.

Analītiķi saka, ka Barnjē valdības krišana varētu palielināt Francijas procentu likmes, vēl vairāk nostiprināt valsts parādu.
https://www.france24.com/en/europe/20241...cal-crisis
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#15
Francijas galēji labējo līdere Lepēna prognozē jaunās Bairū valdības ātru bojāeju
Francija

Francijas galēji labējo līdere Marina Lepēna otrdien prognozēja pirmstermiņa prezidenta vēlēšanas, sakot, ka prezidents Emanuels Makrons "ir beidzies" dienu pēc tam, kad viņa ceturtais premjerministrs gada laikā tika iecelts par jaunu valdību. Tiek uzskatīts, ka Lepēna ir spēcīgā pozīcijā, lai ieņemtu prezidentūru, taču gaidāmais spriedums viņas prāvā par piesavināšanos ES var liegt viņai ieņemt valsts amatu. 

https://www.france24.com/en/live-news/20...t-numbered

Šo paziņojumu LePēna izdarija Ilonas Maskas X.com (es ar nepacietību gaidu, kad parādīsies vēl divi XX).
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#16
Francijas premjerministrs grozīs pensiju reformas, lai iegūtu kreiso atbalstu 2025. gada budžetam
Eiropā

Francijas premjerministrs Fransuā Bairū otrdien plāno ieviest izmaiņas pensiju reformas plānos, cenšoties nodrošināt kreiso atbalstu viņa 2025. gada budžeta pieņemšanai. Iepriekšējie mēģinājumi pieņemt budžetu noveda pie strupceļa un viņa priekšgājēja valdības sabrukuma. 

Paredzams, ka Francijas premjerministrs Fransuā Bairū otrdienas runā izklāstīs vienošanos par pensiju reformu vājināšanu apmaiņā pret kreiso atbalstu budžeta pieņemšanai.

Runa nākusi pēc nemierīgā 2024. gada Francijā, kad prezidents Emanuels Makrons šokēja tautu, izsludinot pirmstermiņa vēlēšanas, lai tikai zaudētu savu vairākumu parlamentā tieši tad, kad valsts finanses nonāca novārtā.

Bairū valdība, kas tika izveidota pagājušajā mēnesī pēc viņa priekšgājēja administrācijas sabrukuma, cenšas iegūt pārliecību no dažām opozīcijas partijām un jo īpaši no sociālistiem, ka viņi nebalsos pret tās 2025. gada budžetu. 

Sociālisti, kas decembrī kopā ar galēji labējiem likumdevējiem noraidīja iepriekšējos budžeta priekšlikumus un pasteidzināja Mišela Barnjē valdības krišanu, ir izvirzījuši piekāpšanos 2023. gada pensiju reformā kā nosacījumu atbalsta saņemšanai.

Pirms runas joprojām nebija skaidrs, vai vienošanās ir panākta, taču pagājušajā nedēļā notikušajās sarunās Finanšu ministrijā starp finanšu ministru Ēriku Lombardu un kreiso spārnu līderiem, šķiet, ir panākts progress.

Bairū svīta atteicās atklāt sīkāku informāciju par runu, kurā viņš sniegs parlamentam valdības norādījumus, taču sacīja Reuters, ka saturā tiks ņemtas vērā viņa sarunas ar partiju līderiem un arodbiedrībām.

Tomēr sadrumstalotais, piekārtais parlaments, ko vēlētāji nodrošināja jūnijā notikušajās pirmstermiņa vēlēšanās, joprojām ir saglabājies, un nav pārliecības, ka Bairū spēs iepriecināt pietiekami daudz nepaklausīgo likumdevēju, lai izdzīvotu ilgāk nekā viņa priekšgājējs. 
Nolēmis piekāpties kreisajiem, lai izvairītos no Merinas Lepēnas galēji labējo žēlastības, viņš var saniknot konservatīvos un centriskos likumdevējus, kuri baidās no jebkāda pensiju kompromisa izmaksām.

"Fransuā Bairū nedrīkst zaudēt labajā pusē to, ko viņš ieguva pa kreisi," aģentūrai Reuters sacīja Francijas politiskās domnīcas Le Millenaire vadītājs Viljams Tejs.

"Pensiju reformas apturēšana riskē sasprindzināt viņa bāzi, jo īpaši Macronistas," viņš sacīja.

Pensiju reformas daļu atcelšana, kas paaugstināja minimālo vecumu pilnas pensijas saņemšanai līdz 64 gadiem no 62 gadiem, lai ietaupītu 17 miljardus eiro gadā, varētu nobiedēt investorus, kuri jau ir izrādījuši nervozitātes pazīmes saistībā ar Francijas lielo budžeta deficītu.

Makrons, kurš savā Jaungada uzrunā piedāvāja mea culpa saistībā ar politisko nestabilitāti, ko radīja viņa negaidītais lēmums izsludināt pirmstermiņa vēlēšanas, brīdinājis, ka francūžiem jāstrādā vairāk, nevis mazāk. Tomēr viņš vairs nav galvenais lēmumu pieņēmējs.
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
« Vecāks | Jaunāks »


Pārlēkt uz:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)