Kovid's atgriezies
#1
Saslimšanas ar kovidu pieaugums - jauna vīrusa varianta dēļ
Panorāma
Dalīties:
Šodien, 21:08
Latvijā
Autori: Aleksandra Straume (LTV Ziņu dienests)
Augstā saslimstība ar Covid-19 pēdējās nedēļās saistāma ar jaunā varianta KP-3 strauju izplatīšanos. Novērots, ka ar patlaban ar kovidu vairāk slimo jauni cilvēki, kuri strādā, apmeklē pasākumus un ceļo. Pret kovida jauno variantu var pasargāt vakcīnas, bet lielākie riska faktori ir tikai noteiktām sabiedrības grupām, saka medicīnas speciālisti.
Vasaras izskaņa sākās ar plašu Covid-19 saslimstības vilni, un par slimošanu daudzi vēsta arī sociālajos medijos. Saslimstības pieaugums ir saistīts ar vīrusa jauna varianta izplatīšanos, un jaunie paveidi var apiet iepriekš iegūto imunitāti. Aizvadītajā nedēļā katrs piektais laboratorijā veiktais tests ir bijis pozitīvs. Rādītāji ir līdzīgi kā 2024. gada janvārī. Savukārt notekūdeņu testi rāda, ka saslimstība šobrīd ir tikpat augsta kā pērn maksimālajā kovida izplatības laikā decembrī. Lai gan slimnīcās pacientu skaits pieaug, tas ir stipri mazāks nekā pērnā gada beigās.
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs norādīja, ka
pašlaik, visticamāk, skartas tādas vecuma grupas, kuras neslimo smagi.
"Sociāli aktīvi cilvēki, jaunie cilvēki, kuri strādā, kontaktējas darba vietā, kuri ceļo, apmeklē dažādus pasākumus," riskam vairāk pakļauto grupu raksturoja Perevoščikovs. "Savukārt seniori, kuri parasti slimo smagāk un parasti tiek hospitalizēti, dotajā brīdī slimo mazliet mazāk."
Epidemiologam piekrīt arī ģimenes ārsts Ainis Dzalbs. Viņa praksē saslimstība ar kovidu ir krietni lielāka, nekā tas uzrādās oficiālajos datos.
"Mēs paanalizējām savā praksē pieejamo informāciju un tos augšējo elpceļu saslimšanas gadījumus, kas vēršas pie mums," pastāstīja Dzalbs. "Mēs secinām, ka apmēram 40% no visiem gadījumiem, kas atzīmē sūdzības par iesnām, klepu, aizliktu degunu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru, tiek apstiprināta Covid-19 infekcija, pielietojot paštestus."
Lai pasargātos no kovida, ir jāpielieto jau visiem zināmie pasākumi – mazgāt un dezinficēt rokas, bieži vēdināt telpas, jo vīruss izplatās gaisa pilienu veidā. Ko darīt, ja slimība jau ir konstatēta? Jāpaliek mājās un jāierobežo kontaktēšanās ar cilvēkiem, kamēr ir slimības simptomi un vēl papildus trīs dienas. Ja slimība ilgst ilgāk nekā nedēļu, tad papildu dienas mājās palikt nevajag.
Šobrīd SPKC vairs neveic aktīvu kovida pacientu kontaktpersonu uzraudzību, tāpēc tām būtu jāvēro sava veselība un, ja iespējams, darbu jāveic attālināti.
"Risks ar kovida infekciju saslimt smagi riska grupām un būt stacionētiem, arī ar letālu iznākumu ir diezgan liels," paskaidroja Perevoščikovs. "Tagad jau ir pieejamas pielāgotas vakcīnas pret kovida infekciju. Ņemot vērā pat to, ka vīruss ir izmainījies."
Vakcīnu var saņemt pie sava ģimenes ārsta un arī ārstniecības iestādēs. Vakcinācijas kabineti ir redzami arī manavakcina.lv.
"Vakcinācija pret kovidu ir pieejama ikvienam iedzīvotājam. Ņemot vērā slimības gaitu, lielākie riska faktori ir tikai noteiktām grupām, tad tās tiks mērķtiecīgi arī uzrunātas, bet principā to var pielietot ikvienam iedzīvotājam. Pārsvarā mēs runājam par pieaugušajiem," teica Dzalbs.
Ar kovidu būs jāsadzīvo vēl ilgi, uzsver ārsti. Situācija pašlaik stabilizējas, taču paredzams, ka atkārtots saslimstības vilnis varētu būt gada nogalē.
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#2
2024. gada 19. augusts
KP.3.1.1 ir dominējošais variants, jo Covid-19 aktivitāte palielinās
2024. gada 19. augusts, 14:30, EDT
Kas jāzina
Covid-19 aktivitāte daudzviet valstī turpina pieaugt.
KP.3.1.1, no Omicron saimes, tagad ir dominējošais SARS-CoV-2 variants, kas cirkulē Amerikas Savienotajās Valstīs, apsteidzot savu sākotnējo ciltsrakstu KP.3 un iepriekšējos KP.2 variantus.
KP.3.1.1 ir vienīgais lielākais variants, kas proporcionāli pieaug valsts mērogā.
Kopsavilkums
Ko CDC zina
COVID-19 vairs neizraisa smagas slimības tādā mērogā, kā agrāk, taču vīruss, visticamāk, būs ar mums ilgu laiku, un CDC turpina izsekot, kā tas mainās un ko tas varētu nozīmēt mūsu veselībai. Savienotajās Valstīs turpina parādīties COVID-19 izraisošā vīrusa SARS-CoV-2 varianti, un pašlaik tiek lēsts, ka KP.3.1.1 ir dominējošais variants. Daudzās valsts daļās Covid-19 aktivitāte turpina pieaugt.
Ko dara CDC
CDC turpina rūpīgi izsekot vīrusa variantiem, kas izraisa Covid-19. CDC iesaka Covid-19 vakcīnu visiem cilvēkiem vecumā no 6 mēnešiem, lai aizsargātu pret nopietnām Covid-19 izraisītām slimībām. CDC ir ieteicis atjaunināt 2024.–2025. gada Covid-19 vakcīnas, tiklīdz tās ir apstiprinājusi vai apstiprinājusi FDA, lai aizsargātu pret smagām slimībām šoruden un ziemā.
KP.3.1.1 ir dominējošais variants, pieaugot Covid-19 aktivitātei
KP.3.1.1, kas pieder Omicron saimei, ir dominējošais SARS-CoV-2 variants starp daudziem pašlaik kopā cirkulējošiem no JN.1 atvasinātajiem variantiem Amerikas Savienotajās Valstīs.
Tiek prognozēts , ka divu nedēļu periodā, kas beidzas 17. augustā , KP.3.1.1 veidos no 31% līdz 43% Covid-19 klīnisko paraugu, salīdzinot ar 20%–26% divu nedēļu periodā, kas beidzas 3. augustā. .
Kopš marta beigām KP.3 līnijas vīrusi pieaug, un jūnija sākumā tie apsteidza KP.2 kā dominējošos variantus. Nesen KP.3.1.1, kas ir KP.3 saimes atzars, ir apsteidzis KP.3 un šobrīd ir vienīgais lielākais variants, kas proporcionāli pieaug valsts mērogā.
KP.3.1.1 izplatības pieaugums ir COVID-19 aktivitātes marķieri, tostarp pozitīvs tests, neatliekamās palīdzības nodaļas apmeklējumi un hospitalizācija, jo īpaši pieaugušajiem vecumā no 65 gadiem un bērniem, kas jaunāki par 2 gadiem.
Vīruss, kas izraisa COVID-19, pastāvīgi attīstās
SARS-CoV-2, vīruss, kas izraisa COVID-19, pastāvīgi mainās, un tā ģenētiskā koda mutācijas laika gaitā uzkrājas. Daži varianti parādās un pazūd, savukārt citi parādīsies un turpinās izplatīties un var aizstāt iepriekšējos variantus.
Paredzams, ka turpinās parādīties jauni SARS-CoV-2 varianti. CDC rūpīgi izseko daudzajiem vīrusa variantiem, kas izraisa COVID-19 ASV un visā pasaulē. Mūsu komandas izmanto vairākus genoma datu avotusno CDC, sabiedrības veselības laboratorijām un komerciālām diagnostikas laboratorijām, lai identificētu un uzraudzītu variantu izplatību. Atklājot un izsekojot jaunus variantus, CDC spēj atbalstīt gatavību uzliesmojumam un profilakses pasākumus.
Atkal KP.3.1.1 cēlies no KP.3, kas cēlies no Omicron saimes. Kopš sākotnējais Omicron variants pirmo reizi parādījās 2021. gada rudenī, Omicron atvases, piemēram, BA.5 un XBB.1.5, ir kļuvušas par dominējošām un pēc tam aizstātas ar citiem Omicron saimes variantiem.
Covid-19 aktivitāte joprojām ir paaugstināta
Agrīnie rādītāji, piemēram, testa pozitivitāte, pieauga līdz 18.3% nedēļā, kas beidzās 10. augustā, no 17.9% nedēļu iepriekš. Neatliekamās palīdzības nodaļu apmeklējumu skaits, kuriem diagnosticēts COVID-19, kopš maija vidus ir pieaudzis, sākotnēji rietumos un tagad ar augstāko līmeni dienvidos un dienvidaustrumos . Notekūdeņu vīrusu aktivitātes līmenis saistībā ar COVID-19 ir pieaudzis kopš maija vidus, un pašlaik lielākajā daļā valsts daļu tas ir ļoti augsts.
Arī hospitalizāciju skaits COVID-19 dēļ, kas liecina par slimības smagumu, ir pieaudzis, lai gan mēreni. Nedēļā, kas beidzās 27. jūlijā, hospitalizācijas rādītājs bija 4,0 uz 100 000 cilvēku, salīdzinot ar 3,3 uz 100 000 cilvēku nedēļu iepriekš.
Atjaunināšana ar Covid-19 vakcīnu var jūs pasargāt
CDC iesaka Covid-19 vakcīnas visiem cilvēkiem vecumā no 6 mēnešiem, lai aizsargātu pret nopietnām Covid-19 izraisītām slimībām. Cilvēkiem, kuri ir jaunāki par vakcināciju, ir mazāks smagu slimību, hospitalizācijas un nāves risks no COVID-19 nekā cilvēkiem, kuri nav vakcinēti vai nav saņēmuši ieteicamās devas.
Atjauninātās Covid-19 vakcīnas , kas var nodrošināt aizsardzību 2024.–2025. gada elpceļu vīrusu sezonā, būs pieejamas rudenī. Līdz tam tie, kuri nekad nav bijuši vakcinēti vai kuriem ir tiesības saņemt citu devu, piemēram, pieaugušie vecumā no 65 gadiem un cilvēki ar novājinātu imūnsistēmu , var runāt ar savu veselības aprūpes sniedzēju par pašlaik pieejamo 2023.–2024. gada Covid-19 vakcīnu.
Cilvēkiem, kuri šogad apsver iespēju iegūt 2023.–2024. gada vakcīnu, jārunā ar savu veselības aprūpes sniedzēju, lai noteiktu, vai tas neaizkavēs viņu spēju iegūt atjaunināto 2024.–2025. gada vakcīnu. Cilvēkiem vecumā no 65 gadiem un cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu var ieteikt vairāku mēnešu intervālu starp vakcīnas devām . CDC neparedz nekādas būtiskas izmaiņas šajā ieteikumā attiecībā uz 2023.–2024. gada Covid-19 vakcīnu un 2024.–2025. gada COVID-19 vakcīnu, taču gaida norādījumus no FDA. CDC ir ieteicis atjaunināt 2024.–2025. gada Covid-19 vakcīnas, tiklīdz tās ir apstiprinājusi vai apstiprinājusi FDA, lai aizsargātu pret smagām slimībām šoruden un ziemā.
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#3
https://ir.novavax.com/press-releases/20...in-the-U-S

GAITHERSBURG, Md., 2024. gada 30. augusts /PRNewswire/ — Novavax, Inc. (Nasdaq: NVAX), globāls uzņēmums, kas attīsta proteīnu bāzes vakcīnas ar Matrix-M™ adjuvantu, šodien paziņoja par Novavax Covid-19 vakcīnu, Adjuvanted (2024-2025 Formula) (NVX-CoV2705) ir saņēmis ārkārtas lietošanas atļauju (EUA) no ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes (FDA) aktīvai imunizācijai, lai novērstu Covid-19 personām vecumā no 12 gadiem. Novavax vakcīna ir iekļauta ASV Slimību kontroles un profilakses centra (CDC) 2024. gada 27. jūnijā izdotajos ieteikumos.

Vakcīnas pilnšļirces būs pieejamas tūkstošiem vietu, tostarp mazumtirdzniecības un neatkarīgās aptiekās un reģionālajos pārtikas preču veikalos, pēc tam, kad Bioloģijas novērtēšanas un izpētes centrs būs izlaidis vakcīnas partijas.

"Šodienas autorizācija ļauj uzņēmumam Novavax laist klajā mūsu atjaunināto Covid-19 vakcīnu ASV pilnšļircēs, un mēs esam smagi strādājuši, lai nodrošinātu, ka patērētājiem ir piekļuve tūkstošiem vietu visā valstī," sacīja Džons K. Džeikobs, prezidents un izpilddirektors. , Novavax. "Mūsu atjauninātā vakcīna ir vērsta uz JN.1, pašlaik cirkulējošo variantu "sākotnējo celmu", un ir pierādījusi spēcīgu krustenisko reaktivitāti pret JN.1 cilts vīrusiem, tostarp KP.2.3, KP.3, KP.3.1.1 un LB. 1."

Jūnijā CDC Imunizācijas prakses padomdevēja komiteja vienbalsīgi nobalsoja par universālu ieteikumu 2024.–2025. gada Covid-19 vakcīnu lietošanai, kas atļautas saskaņā ar EUA vai apstiprinātas ar Bioloģiskās licences pieteikumā, personām vecumā no sešiem mēnešiem un vecākiem neatkarīgi no konkrētā vīrusa veida. celmi.1 Kā tika apspriests 2024. gada jūnija ASV FDA vakcīnu un saistīto bioloģisko produktu padomdevējas komitejas sanāksmē, sabiedrības veselībai ir labums, lai mērķētu uz JN.1, kas ir visbiežāk sastopamo pašlaik cirkulējošo variantu pamatcelms.2,3 Novavax iesniedza pieteikumu par JN. .1 saskaņā ar ASV FDA, Eiropas Zāļu aģentūras (EMA) un Pasaules Veselības organizācijas norādījumiem, lai šoruden mērķētu uz JN.1 izcelsmi.2,4,5
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
« Vecāks | Jaunāks »


Pārlēkt uz:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)