Ziņa: 2'086
Virtenes: 530
Pievienojies: 2019 Sep
Reputācija:
6
Valsts:
KOSMOSA LAIKMETA ARHELOĢIJA
2003. gadā es sāku strādāt pie pētniecības projekta, kas mani ir aizvedis uz vietām, kuras nebiju iedomājusies: kosmosa izpētes kultūras mantojumu. Tagad esmu apņēmības pilns atklāt noslēpumus Kosmosa laikmeta centrā.
https://zoharesque.blogspot.com/
Sestdiena, 28.09.2024
"Debesu arheologi, kas šķērso astrālos tuksnešus": dīvainu videoklipu izlase par kosmosa arheoloģiju
https://zoharesque.blogspot.com/2024/
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Ziņa: 2'086
Virtenes: 530
Pievienojies: 2019 Sep
Reputācija:
6
Valsts:
SpaceX veiksmīgi noķer atgriežamies Starship pastiprinātāju ar 'Mechazilla' rokām
SpaceX kuģa Starship testa lidojums šajā svētdienā sasniedza pirmo vietu pasaulē: izmantojot palaišanas torņa "irbulīšu" rokas, ko SpaceX dibinātājs Īlons Masks dēvē par "Mechazilla", lai pēc testa lidojuma noķertu atgriezušos pirmā posma pastiprinātāju. Šis revolucionārais manevrs ir galvenais pavērsiens SpaceX virzībā uz ātru raķešu atkārtotu izmantošanu.
SpaceX veiksmīgi “noķēra” sava Starship megaraķetes pirmās pakāpes pastiprinātāju svētdien, kad tas pēc testa lidojuma atgriezās palaišanas platformā, kas ir pasaulē pirmais uzņēmuma ātras atkārtotas izmantošanas meklējumos.
“Īpaši smagais pastiprinātājs” bija uzsprādzis, kas piestiprināts raķetei Starship pirms dažām minūtēm, un pēc tam lieliski kontrolēti atgriezās tajā pašā Teksasā, kur no palaišanas torņa izstiepās milzīgu mehānisku “irbulīšu” pāris, lai atnestu lēnām lejupejošs pastiprinātājs, lai apturētu, saskaņā ar tiešraidi no Elona Muska uzņēmuma SpaceX.
“Cilvēki, šī ir diena inženierzinātņu vēstures grāmatām,” uzņēmuma SpaceX pārstāvis sacīja uzņēmuma tiešraides straumē pēc tam, kad pastiprinātājs bija droši torņa tvērienā un uzņēmuma darbinieki bija izsaukuši gaviles.
Pacelšanās notika plkst. 7:25 (1225 GMT) skaidrā laikā. Kamēr pastiprinātājs atgriezās palaišanas laukā, Starship augšējai pakāpei bija paredzēts, ka stundas laikā Indijas okeānā nošļakstīsies.
Pēdējā lidojuma laikā jūnijā SpaceX panāca pirmo veiksmīgo izšļakstīšanos ar Starship — kosmosa kuģa prototipu, ar kuru Musks cer, ka kādu dienu cilvēkus nogādās uz Marsu.
NASA arī ļoti gaida modificētu Starship versiju, kas vēlāk šajā desmitgadē darbotos kā nolaišanās transportlīdzeklis apkalpes lidojumiem uz Mēnesi saskaņā ar programmu Artemis.
SpaceX teica, ka tās inženieri ir "gadus pavadījuši, gatavojoties un vairākus mēnešus, pārbaudot pastiprinātāja nozvejas mēģinājumu, tehniķiem veltot desmitiem tūkstošu stundu infrastruktūras izveidē, lai palielinātu mūsu izredzes gūt panākumus."
Komandas uzraudzīja, lai nodrošinātu "tūkstošiem" kritēriju izpildi gan transportlīdzeklī, gan tornī pirms jebkāda mēģinājuma atgriezt Super Heavy pastiprinātāju.
Ja nosacījumi nebūtu izpildīti, pastiprinātājs būtu novirzīts uz izšļakstīšanos Meksikas līcī, tāpat kā iepriekšējos testos.
Tā vietā, kad tika dota zaļā gaisma, atgriežamais pastiprinātājs palēnināja no virsskaņas ātruma, un jaudīgās "irbuļa rokas" to apskāva.
“Ātri neizdodas, ātri mācies”
Lielie mehāniskie rīki, kurus Musk nosauca par "Mechazilla", ir radījuši ievērojamu sajūsmu kosmosa entuziastos.
Starship ir 397 pēdas (121 metrs) garš ar abiem posmiem kopā — aptuveni 90 pēdas garāks nekā Brīvības statuja.
Tā Super Heavy pastiprinātājs, kas ir 233 pēdas garš, rada 16,7 miljonus mārciņu (74,3 megaņūtonu) vilces spēku, kas ir aptuveni divas reizes jaudīgāks nekā Apollo misiju laikā izmantotās Saturn V raķetes.
SpaceX stratēģija “ātri neizdodas, ātri mācies” ātrai iteratīvai testēšanai pat tad, ja tās raķetes uzspridzina iespaidīgi, galu galā ir paātrinājusi attīstību un veicinājusi uzņēmuma panākumus.
Tas tika dibināts tikai 2002. gadā, un tas ātri pārspēja aviācijas un kosmosa nozares milžus un tagad ir pasaules līderis orbitālo palaišanas jomā, turklāt tas nodrošina vienīgo ASV kosmosa kuģi, kas pašlaik ir sertificēts astronautu pārvadāšanai.
Tas ir arī izveidojis pasaulē lielāko interneta satelītu zvaigznāju, kas ir nenovērtējams katastrofu un kara zonās.
Taču tās dibināšanas vīzija par cilvēces padarīšanu par daudzplanētu sugu arvien vairāk pakļauta riskam, ka to aizēnos Muska republikāņu prezidenta kandidāta Donalda Trampa apskāviens un viņa pieskaņošanās labējai politikai.
Pēdējo nedēļu laikā uzņēmums ir atklāti strīdējies ar Federālo aviācijas pārvaldi par palaišanas licencēšanu un iespējamiem pārkāpumiem, Maskam apsūdzot aģentūru pārsniegšanā un aicinājot tās vadītāju Maiklu Vitekeru atkāpties no amata.
"Viņš cenšas sevi pozicionēt tā, lai pēc Donalda Trampa prezidentūras būtu minimāla regulējuma iejaukšanās SpaceX," sacīja mārketinga eksperts un Arizonas štata universitātes profesors Marks Hass. "Bet tā ir aprēķināta azartspēle, ja lietas notiek pretējā virzienā."
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Ziņa: 2'086
Virtenes: 530
Pievienojies: 2019 Sep
Reputācija:
6
Valsts:
Zemei šoruden ir vēl viens pavadonis – neliels asteroīds, ko dēvē arī par «mini Mēnesi»
Inspiration4/John Krauss/Cover I
Šodien, 12:05
Tehnoloģijas un zinātne
Autori: Sintija Ambote (Latvijas Radio Ziņu dienesta korespondente)
Zemei līdz novembra beigām ir vēl viens pavadonis – neliels asteroīds ar nosaukumu "2024 PT5", ko dēvē arī par "mini Mēnesi". Tas ceļo ap Sauli tāpat kā citi asteroīdi, taču, pietuvojoties Zemei, gravitācijas spēks to ievilcis pagaidu orbītā pirms virzīšanās tālāk. Šis asteroīds mūsu planētai nekādus draudus nerada, un tas ir saskatāms tikai lielajos teleskopos, taču salīdzinoši retā parādība piesaistījusi daudzu cilvēku interesi astronomijai.
Astronoms Vitālijs Kuzmovs skaidroja, ka augustā Dienvidāfrikas astronomi pamanīja asteroīdu, kas tuvojās Zemei, sāka pētīt tā orbītu un secināja, ka tas ieies uz kādu laiku orbītā ap Zemi. "Tas ir tāds interesants ar diviem pleķīšiem, acīmredzot tam ir uzskrējuši virsū kādi mazi akmeņi," skaidroja Kuzmovs.
Šis asteroīds uz 58 dienām kļuvis par Zemes pavadoni – līdzīgi kā mūsu vienīgais dabiskais pavadonis Mēness. Asteroīda diametrs ir aptuveni 10 metri, bet Zemes atmosfērā tas sava ceļojuma laikā gan nenonāks. Tā vidējais attālums no Zemes ir aptuveni 4,2 miljoni kilometru, kas 10 reizes pārsniedz attālumu starp Zemi un Mēnesi.
"Kas tas ir – vai tā ir atlūza no kaut kā vai tas ir dabīgais asteroīds, tas palika zem jautājuma zīmes, jo līdzīga situācija bija pirms apmēram 20 gadiem, kad parādījās līdzīga izmēra objekts, un arī toreiz domāja, ka tas ir dabīgais asteroīds, bet izrādījās, ka tā ir otrā pakāpe dzinējam no raķetes "Merkurs 5", kas veda astronautus uz Mēnesi," norādīja Kuzmovs.
Zinātnieks arī norādīja, ka ir īpaša asteroīdu grupa, kas ap Sauli riņķo Zemei tuvā orbītā. Ja asteroīds ir tuvāk Saulei, tad tas pārvietojas ātrāk un apsteidz Zemi, un otrādi.
"Ja tas ir nedaudz tālāk no Saules, tad tas nedaudz atpaliek un Zeme to panāk. Tad šie asteroīdi veido tā saukto pakava veida orbītu, kuras rezultātā Zemes gravitācija nedaudz maina tā asteroīda pozīciju pret Sauli, un pa retai reizei aizķeras tie asteroīdi pie Zemes," viņš sacīja, norādot, ka tas notiek gana reti, ja salīdzina ar milzu planētām, piemēram, Jupiteru, Saturnu un Urānu, kurām apkārt pielido un aizķeras krietni vairāk asteroīdu, kas tur arī paliek uz kādu laiku.
Asteroīds Zemei tuvā orbītā ir kopš 29. septembra.
Aplēsts, ka 25. novembrī tas atkal izlidos no Zemes gravitācijas lauka un turpinās savu ceļu, kā arī prognozēts, ka tas atkal pietuvosies Zemei nākamgad janvārī un 2055. gadā.
Kuzmovs skaidroja: "Ja mēs meklējam asociācijas, tad arī basketbolā, kad met grozā bumbu, tad tā pagriežas pa stīpas iekšpusi un izlido ārā. Šeit tas pats tieši ātruma dēļ. Mums tomēr blakus ir arī Mēness, Saule, un šīs ir divas pietiekoši lielas masas, kuru gravitācija izmaina tā asteroīda orbītu un viņš izlido ārā un turpina savu ceļu."
Latvijas Universitātes observatorijā asteroīdu 2024 PT5 gan nevarēs novērot, jo nepieciešams lielāks teleskops. Taču asteroīda reāllaika koordinātām līdzi var sekot vietnē theskylive.com.
Bet observatorijas tornis ir pieejams citiem debesu vērojumiem, un šajā sezonā netrūks dažādu interesantu norišu. Ja laikapstākļi ļaus, jau oktobra beigās varēs vērot komētu un turpmāk arī dažādas planētas, Mēness aptumsumu un zvaigznājus, klāsta astronoms.
"Novembrī būs interesanti, kad būs zvaigznāji, ko parādīt, piemēram, Vērša zvaigznājs vai Oriona zvaigznājs ar tā miglājiem un zvaigžņu kopām, tāpat arī slavenā spožākā zvaigzne no Oriona – Betelgeize. Pēc Jaunā gada būs atkal daudz, ko redzēt – piecas planētas uzreiz būs redzamas, kā arī Mēness plus atkal tie paši zvaigznāji. Būs arī tumšākas debesis, koncentrētāka gaisma," sacīja astronoms.
Viņš norādīja uz vēl kādu interesantu notikumu – rudenī Saturnam neredzēsim gredzenus, jo ar tiem gredzeniem iestāsimies vienā plaknē un vienkārši to biezums nebūs tik liels, lai tādā attālumā mēs tos redzētu. Šī parādība notiek aptuveni reizi 15 gados.
Latvijas Universitātes Astronomiskajā tornī vērot zvaigznes var katru darba dienas vakaru, kad ir skaidras debesis, bet interesentus aicina apmeklējumiem pieteikties iepriekš.
https://www.lsm.lv/raksts/dzive--stils/t...i.a572418/
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Ziņa: 2'086
Virtenes: 530
Pievienojies: 2019 Sep
Reputācija:
6
Valsts:
Boeing izgatavotais satelīts tikko kosmosā sadalījās
ASV Kosmosa spēki izseko 20 atlūzu gabalus no Intelsat 33e.
Autors Emma Rota , ziņu rakstniece, kas stāsta par straumēšanas kariem, patērētāju tehnoloģijām, kriptovalūtu, sociālajiem medijiem un daudz ko citu. Iepriekš viņa bija rakstniece un redaktore MUO.
2024. gada 23. oktobris, 1:01 GMT+3
Boeing uzbūvēts sakaru satelīts, atrodoties orbītā, ir sadalījies, kā iepriekš ziņoja Jalopnik . Sestdien Intelsat paziņoja, ka tā satelīts 33e pārstāja darboties "anomālijas" dēļ, bet pirmdien apstiprināja tā "kopējos zaudējumus".
"Mēs sadarbojamies ar satelītu ražotāju Boeing un valdības aģentūrām, lai analizētu datus un novērojumus," sacīja Intelsat. Kopš tā laika uzņēmums ir izveidojis valdi, lai veiktu "vispusīgu anomālijas cēloņa analīzi".
Satelīta sadalīšanai Boeing nav piemērots laiks, ņemot vērā uzņēmuma sarežģītās Starliner misijas un apsūdzības par krāpšanu saistībā ar 737 Max lidmašīnas avārijām .
Arī ASV Kosmosa spēki apstiprināja incidentu:
ASV Kosmosa spēki-Space (S4S) ir apstiprinājusi Intelsat 33E (#41748, 2016-053B) sadalīšanu GEO 2024. gada 19. oktobrī, aptuveni plkst. 0430 UTC. Pašlaik tiek izsekoti aptuveni 20 saistīti elementi — notiek analīze. S4S nav novērojis nekādus tiešus draudus un turpina veikt regulārus saskaņošanas novērtējumus, lai atbalstītu kosmosa domēna drošību un ilgtspējību.
Nav skaidrs, cik daudz gabalu ir, jo satelītu izsekošanas uzņēmums ExoAnalytic Solutions saka, ka tas uzrauga 57 gružu gabalus, ziņo Space News .
Intelsat 33e tika laists klajā 2016. gadā, lai nodrošinātu sakarus visā Eiropā, Āzijā un Āfrikā. Īsi pēc palaišanas satelītam radās piedziņas problēma , un tas sasniedza orbītu vēlāk, nekā gaidīts. Vēl viena piedziņas problēma 2017. gadā samazināja tās paredzamo 15 gadu kalpošanas laiku par 3,5 gadiem. Intelsat 29e — Boeing satelīts, ko arī ražoja — 2019. gadā tika pasludināts par “pilnīgi zaudētu” tikai pēc trīs kosmosā pavadītiem gadiem.
https://www.theverge.com/2024/10/22/2427...part-space
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Ziņa: 2'086
Virtenes: 530
Pievienojies: 2019 Sep
Reputācija:
6
Valsts:
2024-10-30 12:29
(This post was last modified: 2024-10-30 12:43 by LvSnor.)
Issued on: 30/10/2024 - 08:13Modified: 30/10/2024 - 08:29
Yena LEE
A three-person crew of Chinese astronauts set off on a mission to Tiangong space station on Wednesday where they will work on projects to advance China's goal of sending its own astronauts on the Moon and constructing a lunar base. "We're witnessing a new generation of space scientists continuing China's ambitious space projects, "says France 24's correspondent in Beijing, Yena Lee.
Trīs cilvēku ķīniešu astronautu apkalpe trešdien devās misijā uz Tiangongas kosmosa staciju, kur strādās pie projektiem, lai virzītu Ķīnas mērķi nosūtīt uz Mēnesi savus astronautus un uzbūvēt Mēness bāzi. "Mēs esam liecinieki jaunai kosmosa zinātnieku paaudzei, kas turpina Ķīnas vērienīgos kosmosa projektus," saka France 24 korespondente Pekinā Yena Lee.
https://www.france24.com/en/asia-pacific...ce-station
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Ziņa: 2'086
Virtenes: 530
Pievienojies: 2019 Sep
Reputācija:
6
Valsts:
Eiklīda teleskops palīdzējis radīt Visuma 3D kartes pirmo lappusi
REplay.lv
Pasaules panorāma
2. novembris, 11:45
Tehnoloģijas un zinātne
Autori: Kārlis Miksons (LTV Ziņu dienesta Sociālo mediju redaktors, žurnālists)
Pirmā reize, kad kosmosa apgabals fiksēts tik augstā izšķirtspējā. Eiropas Kosmosa aģentūra publicējusi pirmo attēlu, kas uzņemts ar Eiklīda teleskopu. Un tā ir tikai viena simtā daļa no plānotās kartes, kuras pabeigšana iecerēta pēc sešiem gadiem. Kad tā būs pabeigta, gaidāms, ka tā būs ne tikai lielākā, bet arī detalizētākā Visuma karte, kāda jebkad radīta.
Oktobra vidū Eiropas Kosmosa aģentūras Eiklīda teleskopa misija prezentējusi pirmo lielā Visuma kartes fragmentu. Zinātnieki pašlaik publicējuši karti, kas aptver tikai 1% no gala rezultāta. Šis 1% sastāv no 260 atsevišķiem novērojumiem.
Zoom into the first page of ESA Euclid’s great cosmic atlas
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
|