2023-09-07 22:57
Citāts:Hobbit, esi lasījis, teiksim, "Vārnu ielas republiku"? Ceru, ka esi. Interesantākais, kā vienmēr, slēpjas necilās detaļās. Rūpnīcas strādnieku kvartāla dzīve ... ģimenes galva (tēvs) strādā rūpnīcā, sievas MĀJĀS vāra pusdienas un pieskata bērnus. MĀJĀS!!! Strādnieku sievas labākajā gadījumā piepelnās ar sīkām haltūrām, bet norma ir, ka sieva/māte darbā neiet. Visi ir paēduši, eksistenciālu problēmu nav.Lasījis esmu, bet par detaļām tomēr var strīdēties:
1. Atslēgas vārds droši vien ir "paēduši". T.i., šāda shēma ļauj strādniekam nopelnīt tik, lai varētu izdzīvot pats un ģimene, bet neko daudz vairāk. Liekas naudas jau viņiem tāpat tur nebija.
2. Ja es pareizi atceros, tad sievas piepelnījās, mazgājot bagātāku ļaužu veļu. Un tas nebija gluži hobijs, bet tik un tā dzīves un situācijas diktēta nepieciešamība.
3. Tajā brīdī ar tiem sieviešu darbiem arī bija tā, kā bija - šķiet, ka specializētāka (augstākā vai profesionālā) izglītība lielākoties bija vīriešu prerogatīva, bet tādu atvērtu unisex darba vietu nemaz tik daudz nebija. Mūsdienās, pateicoties tehnoloģijām, starpība starp "vīriešu darbiem" un "sieviešu darbiem" ja arī nav izzudusi pilnībā, tad katrā ziņā ir ļoti būtiski mazinājusies.
Citāts:Kas notiek šodien? Vīri rukā melnām mutēm un ... sievietes - tāpat! Klau, mums būtu šampanietī visiem jāpeldas, ne?Nu SALĪDZINOŠI jau mēs peldamies arī, jo ir mainījies arī dzīves standarts. Kas ir šobrīd norma pilsētā, kas pirms vairāk kā 100 gadiem vēl tāda nebija? Centrālapkure, siltais ūdens, sadzīves tehnika (ledusskapis, veļasmašīna), internets un ierīces tā lietošanai, plašāka garderobe, personiskās higiēnas inventārs un kosmētika, transports (jo ne visiem darbs ir AIZEJAMĀ attālumā), atšķiras arī izpratne par izklaidēm un hobijiem. Atkal, mēs varam strīdēties par to, cik tieši tas "maksā vairāk", bet fakts ir, ka šo fīču un bezmaz vai pašsaprotamo ērtību un nepieciešamību klāsts eksistē un viņš objektīvi MAKSĀ VAIRĀK nekā tas, ko varēja atļauties šis te "ģimeni uzturošais" strādnieks pirms vairāk kā 100 gadiem.
Citāts:Tad strādāja viens un uzturēja ... 4, 5, 6 un 7 bērnu ģimeni, bet tagad rukā DIVI!!! Un nevar atļauties vairāk par 1 .. 2 bērniem!Man tomēr ir aizdomas, ka šīs lielās ģimenes primāri bija raksturīgas laukiem, un pilsētās tomēr bērnu skaits jau tolaik tiecās salīdzinoši samazināties.
Citāts:Vai mēs šodien dzīvojam būtiski labāk par Pekša māti pirms 100+ gadiem?Nu visdrīzāk ka jā. Pekša mātei nebija mašīnas, un sapņot par ārzemju ceļojumu viņa laikam tomēr nevarēja principā. Mums tomēr šobrīd mašīnas vairumam populācijas ir (motivācija, kāpēc mašīna ir, gan atšķiras, es piekrītu, ka ir cilvēki, kuriem NĀKAS to ieviest, jo bez viņas vienkārši nevar), un ārzemju ceļojums, ja varbūt arī nav kas tāds, kur cilvēki dodas regulāri un sistemātiski, tad tomēr principā vismaz pa kādai reizei ir paceļams un īstenojams.
Citāts:Sekojoši, jēdziens "maksā" ir tāds diezgan interesants jēdziens. Manā ieskatā viss "maksā" tik, cik mēs, plebeji, atļaujam sevi izkalpināt un no mums izplēst.Piekrītu, "izmaksas" un "cenas" ir diskutabls un stiepjams jēdziens, un jautājums, kāpēc viņas ir tieši tādas un ne savādākas, ir gana pamatots.
Citāts:Ja mūsu sievietes darbā neietu, esmu pārliecināts, - viss maksātu ievērojami lētāk.Ja godīgi, es neredzu te loģiku, no kuras izrietētu šāds secinājums. Kaut arī neesmu ekonomists ne pēc izglītības, ne pēc aicinājuma
Citāts:Nu gan, esi visu ko svētdienas skolā mācījaSvētdienas skolu nekad neesmu apmeklējis.
Citāts:1.Mozus 14:21 Un Ābrāms deva tam desmito tiesu no visa, kas tam piederēja - proti, visā kristīgajā pasaulē, kur pat kārtīgas saimniecības nebija, bija noteikts 10% nodoklis baznīcai par neko.Nu vispār Zigfridonkulis runāja par islama pasauli, uz kuru 10% nodeva varētu arī neattiekties. Un ja tā padomā, tad man sāk uzrasties miglainas atmiņas par to, ka esmu jau agrāk dzirdējis tēzes par to, ka islamā šāda nodeva ir 1/40 (kas sakrīt ar 2,5%), kas sasaucas ar joku par to, ka būt par musulmani ir lētāk nekā par kristieti