2024-05-23 0:17
Citāts:Trešdien, 22. maijā, Latvijas Televīzijas (LTV) galvenā redaktore Sigita Roķe, konsultējoties ar LTV Redakcionālo padomi, lēma atcelt "RUS.LSM" Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates, portāls "Delfi" uzzināja televīzijā.https://www.delfi.lv/193/politics/120027...nu-debates
Šāds LTV paziņojums seko īsi pēc tam, kad kritiku par plānotajām debatēm pauda gan LTV žurnālists Gundars Rēders, gan citas publiskas personas.
Tāpat viedokli pauda Latvijas Žurnālistu asociācija, kas aicināja politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas, apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši sabiedrisko mediju žurnālistiem, kā valsts nodevējiem.
Tāpat asociācija aicināja sabiedriskos medijus sabiedrībai plašāk skaidrot savas redakcionālās izvēles.
"Gaidot Eiropas Parlamenta vēlēšanas, gada sākumā LTV plānoja saturu, kā galveno mērķi izvirzot iespējami plašas auditorijas sasniegšanu. Tiecoties ar uzticamu un daudzveidīgu informāciju par vēlēšanām uzrunāt dažādas sabiedrības grupas, žurnālistu vadītas debates ar partiju vai partiju apvienību pārstāvjiem tika lemts rīkot ne tikai latviešu, bet arī krievu valodā, jo LTV satura veidotāju komandā darbojas un mazākumtautību mērķauditoriju ļoti efektīvi uzrunā RUS.LSM redakcija, kas iepriekšējās vēlēšanās nodrošinājusi plašu saturu, t.sk. debates ar deputāta amata kandidātiem. Tomēr jāatzīst, ka, plānojot saturu, neparedzējām, kādas reakcijas pirms šīm Eiropas Parlamenta vēlēšanām raisīs aicinājums deputāta amata kandidātiem piedalīties debatēs, kuru pamatvaloda ir krievu," LTV preses paziņojumā citēta Roķe.
Viņa gan norāda, ka, apzinoties, ka LTV satura veidotāji rīkojušies pēc labākās sirdsapziņas un vēloties aizstāvēt savu redakcionālo patstāvību un neatkarību, uz valsts iestāžu un politiķu publiskajiem paziņojumiem LTV reaģēja stingri.
Tomēr LTV esot ieklausījusies sabiedrības grupu paustajos viedokļos un ekspertu argumentos, vēlreiz iekšējās diskusijās izvērtējusi situāciju un debašu rīkošanas praktiskos aspektus, un lēmusi, ka debates ar Eiropas Parlamenta deputāta amata kandidātiem krievu valodā jāatceļ.
"Vienlaikus mana, LTV galvenās redaktores, nostāja nav mainījusies – sabiedriskais medijs nav un nedrīkst būt instruments politisko spēku vai amatpersonu mērķu sasniegšanai," norāda Roķe.
Es domāju, ka šīs skandāls pamatā jau padarīja par muļķiem žurnālistus (kuri guļ tik ciešā miegā ka bija nogulējuši 24 februāri, un gribēja dzīvot kā pirsmkara Latvijā), liekot saraukt pieri par šīs profesijas ētikas pamatiem gan profesionāli, gan tīri cilvēciski. Jo skandāla būtība ir nekorektā noformējumā, jo lai mazākumu tautības varētu Latvijā komunicēt, nevajadzētu izmantot vienu no mazāktautības valodām, bet var rīkot mazākumtautību kopienu pasākumu politiskās izglītības sfērā.
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs