(2024-06-30 20:53)hobbit_lv Raksta:Citāts:”Darbaspēka trūkuma dēļ uzņēmumam "Rita" nācies atteikties no atsevišķiem pasūtījumiem…”A varbūt minētā "Rita" gluži vienkārši nav gatava maksāt kvalificētām darbarokām tik, cik tās maksā tirgū?
Hobbit, kā Tu domā, no kurienes izveidojas darbaroku "cena tirgū"? Grozies kā gribi, it īpaši LV gadījumā viss izveidojas, pateicoties varas alkatībai. Viena no pamata pozīcijām, kuras veido Tavus un citu maksājumus, ir nodokļi, nodevas un LV gadījumā - arī pamatresursu cenas, un no tā "izaug" visas pārējās cenas, kuras nosaka Tavas un arī citu "darbaroku" prasības darba samaksai. Atgādināšu, Tava elektroenerģijas cena ir pilnīgā valsts kontrolē. Jautājums šeit ir tikai par to, cik vara vēlas pārdalīt virzienā Tavs konts - Latvenergo un pārvades uzņēmumu peļņa - dividendes valsts kā īpašnieka kontos (budžetā) vai Tavs konts - valsts budžets. Tieši tas pats darbojas pastarpināti uz visu pārējo, piemēram, Tavs konts - pārtikas tirgotāja konts (cenas ir augstas, jo arī Lidl ir jāmaksā augsti nodokļi un jāpērk dārga enerģija) - nodokļi varai. Pašreizējā situācijā, kad varu vispār interesē savu pakaļu komforts un uz visu pārējo ir nospļauties, uzņēmums "Rita" var noalgot vistalantīgāko vadību, tāpat viņiem būs grūtības starptautiskas konkurences apstākļos noalgot "darbarokas", jo šīs teritorijas varas rijība visu šeit esošo padara dārgu. Sekojoši, dārgu produkciju eksportēt ir grūti, kaut cik tirgot ir iespēja tikai iekšējā - depresīvā un sīkā - tirgū, ienākumu pieauguma nav, darbaspēka tirgū konkurēt sekmīgi nav iespējas. Baltkrievijā VIENS UN TAS PATS PRODUKTS maksā 2 .. 3 reizes lētāk, nekā "lidojošā kariņa zemē". Līdzīgi - Lietuvā un Polijā.
Sekojoši, vara ilgtermiņā izčakarē uzņēmuma iespējas pelnīt, attistīties un algot "kvalificētās darbarokas". Naudas ekonomikā ir tik, cik tās tur ir, un tas ierobežo iespējas celt cenas un pelnīt.