Ķīnas TR
#2
Dienvidķīnas jūra: ASV sabiedroto konfrontācijas ar Ķīnas spēkiem laika grafiks
Dienvidķīnas jūra: laika grafiks ASV sabiedroto konfrontācijai ar Ķīnas spēkiem

Sadursmes, blokāde un neuzticēšanās pēdējo nedēļu laikā ir padziļinājušas Ķīnas un Filipīnu teritoriālo strīdu par to, kas kļuvis par kārtējo Dienvidķīnas jūras uzliesmojumu.
Abas valstis nedēļām ilgi ir izvietojušas krasta apsardzes kuģus Sabina Shoal Dienvidķīnas jūrā, kas Manilā pazīstams kā Escoda Shoal un Pekinā kā Sjaņbinas rifs.
Neapdzīvotais rifs atrodas strīdīgajās Spratlijas salās un 75 jūdzes no Filipīnu Palavanas provinces, un tas atrodas tā ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā (EEZ), kur jūras tiesības piešķir ekskluzīvas tiesības uz dabas resursiem.

Filipīnas kopš aprīļa tur vienu no saviem lielākajiem krasta apsardzes kuģiem BRP Teresa Magbuana noenkurojoties Sabina Shoal lagūnā pēc tam, kad tur tika atklātas sasmalcinātu koraļļu kaudzes, pastiprinot bažas, ka Ķīna plāno būvēt mākslīgu salu.
Ķīna ir atbildējusi ar pastāvīgu savu klātbūtni, pēdējās dienās applūstot apgabalu ar jūras spēkiem un neļaujot Filipīnām piegādāt savu kuģi.
Manila ir apsolījusi ilgstoši uzturēties šajā apgabalā, savukārt Ķīna ir apsūdzējusi ASV sabiedroto, ka tā izmanto savu kuģi kā ieganstu, lai uz nenoteiktu laiku atrastos līdzīgi kā Filipīnās zemē esošajam karakuģim, kas pārvērtās par jūras priekšposteni citā apstrīdētajā Spratlijas objektā, Otrajā Tomasa Shoal .

Pāris Filipīnu krasta apsardzes kuteri cieta nelielus strukturālus bojājumus pēc sadursmēm ar Ķīnas kolēģiem 19. augusta sākumā. Manila nosodīja Ķīnas "agresīvos manevrus", incidenta laikā vienam no Filipīnu kuģiem trāpot labajā un kreisajā pusē .
Filipīnas publicēja sadursmes fotogrāfijas, savukārt Ķīna publicēja videomateriālus, kuros tā apgalvoja, ka vainīga ir Filipīnu puse. Pekina vēlreiz apliecināja savas suverenitātes prasības pār Spratli salām un brīdināja savu kaimiņvalsti pārtraukt provokācijas vai "uzņemties visas sekas".
Ķīna par savu teritoriju pieprasa Spratli salas, kā arī lielāko daļu Dienvidķīnas jūras. Prasības pārklājas ar Filipīnu, Vjetnamas, Malaizijas, Indonēzijas, Brunejas un Taivānas prasībām.

Kārtējā sadursme
Otrā sadursme sešu dienu laikā notika svētdien, kad Ķīnas krasta apsardzes un flotes kuģi pārtvēra Filipīnu zvejniecības biroja kuģi. Manila sacīja, ka tās kuģis veic "humānās palīdzības misiju", sadalot degvielu, pārtiku un medicīnas preces vietējiem zvejniekiem Sabīnas sēkļa un tuvējā Half Moon Shoal tuvumā.
Katra puse sadursmē vainoja otru , un Ķīnas krasta apsardzes ūdens lielgabalu aizsprosti sabojāja zvejniecības biroja kuģa dzinēju, izraisot priekšlaicīgu tā misijas beigas, sacīja Manila.
Ķīna paziņoja, ka tās kuģi veikuši "kontroles pasākumus" pēc tam, kad Filipīnu kuģis ignorēja brīdinājumus un "nelegāli" iebrauca ūdeņos netālu no Sabīnas sēkļa. Manila pieprasīja Pekinai "apturēt šīs provokatīvās darbības, kas destabilizē reģionālo mieru un drošību".
Filipīnu piegādes misija tika izjaukta
Ķīna izvietoja 40 kuģu spēkus, tostarp sešus no tās krasta apsardzes, 31 no tā sauktās jūras kaujinieku vienības un sešus no Tautas atbrīvošanas armijas flotes, lai bloķētu divus Filipīnu krasta apsardzes kuģus, kas cenšas nogādāt Terēzai Magbuānai jaunus krājumus.

Saskaņā ar Filipīnu krasta apsardzes teikto, ka otrdienas krājumi galu galā tika piegādāti ar helikopteru, konfrontācija notika, kad 318 pēdas garajā kuģī bija kritiskā līmenī pēc vairākiem neveiksmīgiem mēģinājumiem tos papildināt.
Konfrontācija notika, kad būtiskie krājumi uz 318 pēdu garā kuģa bija kritiskā līmenī.
ASV eskorti uz galda
Admirālis Semjuels Paparo, kurš vada ASV Indo-Klusā okeāna pavēlniecību, sacīja, ka Vašingtona ir gatava pavadīt Filipīnu kuģus Dienvidķīnas jūrā, gaidot abu sabiedroto konsultācijas.
"Katra iespēja starp abām suverēnām valstīm mūsu savstarpējās aizsardzības ziņā, viena kuģa pavadīšana uz otru, ir pilnīgi saprātīga iespēja mūsu Savstarpējās aizsardzības līguma ietvaros starp mūsu abu ciešo aliansi," otrdien sacīja Paparo. piecu dienu vizīte valstī.
Prezidents Džo Baidens uzsvēris, ka aizsardzības pakts ar Manilu ir "dzelzs apģērbs", taču ASV līdz šim ir izvairījušās no tiešas iesaistīšanās teritoriālajā strīdā ar Ķīnu.
"Mūsu tolerancei ir robeža"
Ķīnas Aizsardzības ministrijas pārstāvis Vu Cjaņs ceturtdien atkārtoja Pekinas prasību, lai Filipīnas atsauktu savu kuģi un "pēc iespējas ātrāk" atbrīvotu Sabina Shoal.
"Ķīnas puse ir apņēmusies pareizi pārvaldīt domstarpības, izmantojot dialogu un konsultācijas, taču mūsu tolerancei ir robeža," viņš brīdināja.

https://www.newsweek.com/south-china-sea...ws-1946763
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
« Vecāks | Jaunāks »


Ziņas šai virtenē
Ķīnas TR - LvSnor - 2024-08-24 20:45
RE: Kīnas TR - LvSnor - 2024-08-31 18:09
RE: Ķīnas TR - LvSnor - 2024-09-27 10:25

Pārlēkt uz:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)