Jods nodrošina veselību
#1
Jods tavā un tavu bērnu dzīvē nodrošina veselību.

Jods kā pamatelements ir absolūti nepieciešams vairogdziedzera hormonu sintēzē (ražošanā). Ja trūkst jods vairogdziedzeris palielinās; tas ir redzams ar aci un to sauc par kāksli (struma).
Sākot ar 12 grūtniecības nedēļu sāk veidoties vairogdziedzera hormoni, tāpēc grūtniecei ir jānodrošina pietiekošs joda daudzums ne tikai savam organismam, bet ari gaidāmā mazuļa organismam.
Izpētīts, ka normālai vairogdziedzera funkcionēšanai dienā būtu jāuzņem vismaz 100–150 mikrogramu (μg) joda, taču organisms pats to neražo – jods jāuzņem ar pārtiku un ūdeni.
Cik joda diennaktī vajag? Bērniem līdz 5 gadu vecumam – 90 μg; 6–12 gadu vecumā – 120 μg, pieaugušajiem – 150 μg; sievietēm grūtniecības un krūts barošanas laikā – 250 μg.
Jodu bagātīgi satur:
sālsūdens zivis, īpaši menca, tuncis, bute, siļķe (ap 90 μg/100 g);
jūras veltes, īpaši garneles un jūraskāposti (ap 35 μg/100 g);
olas (12 μg vienā olā);
govs piens (30 μg/100 ml);
kartupeļi (60 μg vienā vidēja lieluma kartupelī);
jogurts (80 μg/100 ml);
sojas piens, sojas mērce (60 μg/100 ml);
dzērvenes (300 μg/100 g);
valrieksti (20 μg/100 g).
Vislielākā joda koncentrācija ir joda sālī – vienā tējkarotē pat 400 mikrogrami joda (salīdzinājumam – polivitamīnos, kas arī satur jodu, tas parasti ir tikai 150 mikrogrami vienā kapsulā). Visās jodētā sāls paciņās joda saturs un kvalitāte ir līdzīga. Pieaugušajiem gan nebūtu vēlams tāds jodētais sāls, kas satur arī fluoru – papildu fluors organismam nav vajadzīgs!

Lai tev jods ir pietiekami! Jo ja tev trūkst jods, tad nepietiekams joda daudzums var izraisīt dažādus simptomus, kas var izpausties kā kakla pietūkums, ar grūtniecību saistītas problēmas, svara pieaugums, uztveres grūtības un citas. Tā kā jods nepieciešams vairogdziedzera hormonu ražošanā, tā deficīts var izpausties kā hipotireoze.

Kakla pietūkums

Pietūkums kakla priekšpusē ir bieži sastopams joda deficīta simptoms. Tas izpaužas gadījumos, kad vairogdziedzeris ir spiests pastiprinātā režīmā ražot vairogdziedzera hormonus, jo organismā ir par maz joda. Vairogdziedzeris ir mazs, tauriņa formas dziedzeris kakla priekšpusē, kas izstrādā vairogdziedzera hormonus, saņemot signālu no vairogdziedzeri stimulējošā hormona (TSH).

Pēkšņs svara pieaugums

Pēkšņs svara pieaugums ir vēl viena joda deficīta pazīme. Vairogdziedzera hormoni palīdz regulēt vielmaiņas ātrumu, kas ir process, kurā ķermenis pārtiku pārvērš enerģijā un siltumā. Kad vairogdziedzera hormonu līmenis ir pārāk zems, ķermenis miera stāvoklī sadedzina mazāk kaloriju, kas, savukārt, nozīmē, ka vairāk kaloriju no patērētajiem pārtikas produktiem uzkrāsies kā tauki.

Nogurums un vājums

Dažos pētījumos, kas veikti saistībā ar joda deficītu, ir atklāts, ka gandrīz 80% cilvēku ar zemu vairogdziedzera hormonu līmeni jūtas noguruši, lēnīgi un vāji. Tas skaidrojams ar to, ka vairogdziedzera hormoni palīdz ķermenim radīt enerģiju. Kad konkrēto hormonu līmenis ir pārāk zems, ķermenis nespēj radīt pietiekami daudz enerģijas.

Matu izkrišana

Vairogdziedzera hormoni palīdz kontrolēt matu folikulu augšanu. Kad vairogdziedzera hormonu līmenis ir zems, matu folikulu atjaunošanās, iespējams, var tik pārtraukta, kas laika gaitā izraisa matu izkrišanu. Ja konkrētā problēma rodas joda deficīta rezultātā, pietiekams šī elementa daudzums var normalizēt vairogdziedzera hormona līmeni un apturēt matu izkrišanu.

Sausa, zvīņaina āda

Vairogdziedzera hormoni piedalās arī ādas šūnu atjaunošanā. Kad vairogdziedzera hormonu līmenis ir zems, šī atjaunošanās nenotiek tik bieži. Turklāt vairogdziedzera hormoni palīdz ķermenim regulēt svīšanu. Cilvēkiem ar zemāku vairogdziedzera hormonu līmeni (piemēram, tiem, kuriem ir joda deficīts) ir tendence svīst mazāk nekā cilvēkiem ar normālu vairogdziedzera hormonu līmeni. Ņemot vērā to, ka sviedri palīdz mitrināt ādu, sviedru trūkums var būt vēl viens iemesls, kāpēc joda deficīts var izpausties kā sausa, zvīņaina āda.

Pastiprināta salšana

Ņemot vērā to, ka vairogdziedzera hormoni palīdz kontrolēt vielmaiņas ātrumu, zems vairogdziedzera hormonu līmenis var to palēnināt. Lēnāka vielmaiņa rada mazāk ķermeņa siltuma, kas attiecīgi var izpausties kā pastiprināta salšana.

Problēmas uztvert un atcerēties

Joda deficīts var ietekmēt spēju mācīties un atcerēties. Vairogdziedzera hormoni palīdz smadzenēm augt un attīstīties, tāpēc joda deficīts var kavēt smadzeņu attīstību. Pētījumos ir atklāts, ka hipokamps – smadzeņu daļa, kas atbildīga par ilgtermiņa atmiņu – var būt mazāks cilvēkiem ar zemu vairogdziedzera hormonu līmeni.
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
« Vecāks | Jaunāks »


Ziņas šai virtenē
Jods nodrošina veselību - LvSnor - 2025-01-19 0:54

Pārlēkt uz:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)