Kuveita
#1
“Mosties kā Bezvalstnieks”: autoritāras apspiešanas atņem 42 000 Kuveitas pilsonību
Analīze
Tuvie Austrumi

Gandrīz 42 000 Kuveitiešiem ir atņemta pilsonība tikai pēdējo sešu mēnešu laikā un izaicinot starptautiskās tiesību normas. Sākot ar aizvien autoritārākajiem Kuveitas jaunā monarha, emīra Mishal al-Ahmad al-Jaber al-Sabah pakļautībā, politika apgalvo, ka ir vērsta pret ārzemniekiem, kuri nelikumīgi ieguvuši Kuveitas pilsonību, bet (dabā) naturalizēti pilsoņi un politiskie pretinieki tiek ķerti kampaņās. 

Kopš jaunā Kuveita monarha, Kuveita uzņēmusi izteikti autoritārāku virzienu, monarhs 84 gadus vecais Emirs Mishal al-Ahmad al-Jaber al-Sabah stājās amatā 2023. gada decembrī.

Apgalvojot, ka viņš neļaus demokrātiju “izmantot valsti iznīcināšanai”, Emīrs pagājušā gada 10. maijā apturēja parlamentu un paziņoja par konstitūcijas pārskatīšanu ar mērķi izbeigt politisko krīzi, kas, viņaprāt, gadu desmitiem ir paralizējis Kuveitu.

Tika arestēti vairāki cilvēki, kuri kritizēja šo iniciatīvu, un parlamenta locekļi tika izvirzīti apsūdzēti represiju vilnī, kuru nosaka Amnesty International.

Kopš septembra ir atņemta gandrīz 42 000 Kuveitas pilsoņu, kas ir radikāla politikas maiņa Persijas līča valstij. Pilsonības atsaukšana iepriekš tika izmantota Kuveitā, tāpat kā citās Persijas līča monarhijās, tikai sporādiski un pēc tiesas lēmumiem, dažreiz pret politiskajiem pretiniekiem vai tiem, kas apsūdzēti terorismā, piemēram, aizturētie, kas notika ASV bāzē Gvantanamo, Kubā.

Decembra pieņemšana decembrī par likumdošanas grozījumu, kas atļauj pilsonības atsavināšanu par “morālu pastāvību vai negodīgumu, vai darbībām, kuru mērķis ir apdraudēt valsts drošību, ieskaitot emīra vai reliģisko figūru kritiku”, ir paplašinājusi pilsonības atsaukšanas jomu.

Iekšlietu ministra vadītā Augstākā komiteja izskata lietas, lai noskaidrotu, kam ir juridiska prasība Kuveitas pilsonībai. Un katru nedēļu to cilvēku vārdi, kas atņemti no tautības, tiek publiskoti - ar satrauktu Kuveitu, kas pārņem sarakstus, meklējot savus vārdus vai radinieku vārdus, ziņoja Financial Times.
Kuveitas sievas

Ne mazāk kā 464 pilsoņi tika atņemti no savas tautības vienā dienā 6. martā, ieskaitot 12 cilvēkus, kas apsūdzēti par “nelikumīgi” divkāršo tautību, un 451 sacīja, ka viņi ir vainīgi “viltojumos un krāpšanā”, ziņoja Tuvo Austrumu ziņu vietne Al-Monitor.

Kuveita nepieļauj divkāršu tautību, tāpēc tiem, kas iegūst Kuveitas pilsonību, ir jāatsakās no sākotnējās tautības.

Un šie naturalizētie Kuveitis ir īpaši mērķtiecīgi, it īpaši sievietes, kuras naturalizējās pēc tam, kad apprecējās ar Kuveitu. Atbrīvoti no Kuveitas pilsonības, viņi nonāk bezvalstīs un bez pamattiesībām - piemēram, viņiem vairs nav piekļuves valsts veselības aprūpei, kā arī nevar atjaunot bērnu uzņemšanu valsts skolās.

Neuzvaitis nevar piekļūt dāsnajiem sociālās labklājības pabalstiem, ko piedāvā šī turīgā petro-monarhija, kā arī viņiem nevar piederēt zeme vai turēt vairākuma akciju uzņēmumā. Daži, kas ir zaudējuši tautību, ir ziņojuši, ka viņu autovadītāju apliecības ir atzītas par nederīgām vai arī atzinušas piekļuvi viņu bankas kontiem.

“Kuveitā ir nepieredzēts šo pasākumu ātrums un skarto cilvēku skaita mērogs. Valdība rīkojas nejauši,” saka Klēra Beaugrand, Parīzes Dauphine University-PSL Nacionālā zinātnisko pētījumu centra (CNRS) pētniece.

Saskaroties ar sabiedrības trauksmi par denaturalizācijas kampaņu, valdība decembrī mēģināja pielāgot savu nostāju attiecībā uz laulātajiem naturalizēties pēc laulībām, solot atjaunot savas pensijas un sociālos ieguvumus.
“Bezvalstnieks uz nakti”

Saskaņā ar ziņu Financial Times ietekmē visus sabiedrības līmeņus jaunie noteikumi par tautību. Britu ikdienā aprakstīts Kuveitas uzņēmēja Faisāla stāsts, kurš ir bijis izmisumā kopš viņa pases konfiscēšanas lidostā, kad viņš gatavojās ceļot. Viņš saka, ka neviens iemesls netika dots. Bet viņa tēvs, naturalizēts Kuveiti, tika atņemts arī no viņa tautības. "Viņi mani padarīja bezvalstnieku uz nakti," sacīja Faisāls. "Šodien viss, par ko es varu domāt, ir aiziešana un apmešanās Dubaijā."

Vēl viens potenciāls šo atsaukšanas upuris ir politiskā opozīcija. "Baumo ir Kuveitā, ka administratīvo procesu draudi pret" krāpniecisku "naturalizāciju ir vērsti uz cilvēku iebiedēšanu no cilts izcelsmes, kas veidoja parlamenta opozīcijas audzēšanas vietu, kuru varas iestādes uzskata par" neuzticamu "," saka Beaugrand.

Atsaukšana ir atgādinājums, ka ir vēl viena bezvalstnieku Kuveitas kategorija, Bidoon, no kuriem daudzi ir nomadu cilšu pēcnācēji. Bidons, burtiski “bez tautības”, nekad nav spējis pierādīt, ka viņi ir Kuwati pilsoņi un vairākas paaudzes ir palikušas likumīgi.

Viņu pieteikumus pilsonībai apstrādā īpaša iestāde, kas viņus neuzskata par ne pilsoņiem, ne likumīgiem ārvalstu iedzīvotājiem. Šī nemierīgā statusa dēļ viņiem tiek liegtas sociālās, politiskās un ekonomiskās tiesības, kas piešķirtas pārējiem iedzīvotājiem. Kuveitā ir aptuveni 100 000 Bidoon.
Ksenofobiska retorika

Lai attaisnotu savu kampaņu pret ārvalstu pilsoņiem, valdība reizēm izmanto ksenofobisku retoriku, kas atspoguļo, ko izmanto galēji labēji ASV un Eiropā - it īpaši brīdinot, ka ārvalstu noziedznieki izmanto dāsnos labklājības pabalstus, kas paredzēti Kuveitisam, un ir jāsoda.

Citas tautības Kuveitu ir “nolaupījusi”, martā Kuveitas Alrai TV sacīja iekšlietu ministrs Šeihs Fahads Al-Yousef. "Es neminēšu šīs tautības. Ir tautības, kas ir svešas Kuveitas sabiedrībai - tās sociālajai dzīvei, valoda, raksturs un sociālās attiecības." Karaliskās ģimenes loceklis Yousefs minēja draudus graut Kuveitas sabiedrības “autentisko raksturu” un radīt “cilmes apjukumu”.

Valdība pat ir atvērusi “karsto līniju”, lai mudinātu Kuveitu ziņot par diviem pilsoņiem un nosodīt tos, kas viņiem ir aizdomas par nepatiesiem dokumentiem, lai iegūtu tautību.
Kuveitas atpalikušā ekonomika

Valdība arī izvirza ekonomisku argumentu, lai attaisnotu savu kampaņu, kas dažreiz tiek atkārtota plašsaziņas līdzekļos.

"Valdība un prese šos pasākumus raksturo kā veidu, kā samazināt valsts izdevumus, samazinot pilsoņu skaitu, kas gūst labumu no dāsnajām priekšrocībām, ko piedāvā Kuveitas labklājības valsts," saka Beaugrand.

Saskaroties ar ekonomisko stagnāciju, Kuveitas varas iestādes uztraucas, ka viņi atpaliek no saviem līcī kaimiņiem, kuri veiksmīgi dažādo savu ekonomiku no atkarības no naftas.

“Kad viņš nāca pie varas, emīrs solīja uzsākt ekonomiskās reformas, lai veicinātu izaugsmi,” atzīmē Beaugrand. Bet kopš brīža, kad viņš likvidēja parlamentu, neskatoties uz daudzsološajām reformām, “mēs galvenokārt esam redzējuši denaturalizāciju”.
https://www.france24.com/en/middle-east/...ationality
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
« Vecāks | Jaunāks »


Ziņas šai virtenē
Kuveita - LvSnor - 2025-03-18 20:47

Pārlēkt uz:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)