Tuzlas strēles (robežas) konflikts
#1
Strīds par salu kaitē Ukrainas un Krievijas attiecībām

Ukrainas prezidents Leonīds Kučma priekšlaikus pārtraucis vizīti Latīņamerikā un atgriezies dzimtenē, padziļinoties robežkonfliktam ar Krieviju, kas sliktākajā gadījumā var pāraugt militārās sadursmēs. Ukrainas amatpersonas ir saniknotas par Krievijas lēmumu turpināt dambja būvēšanu Kerčas šaurumā netālu no Ukrainas teritoriālajiem ūdeņiem un tādējādi apdraudēt Tuzlas salu, ko Ukraina uzskata par savu teritoriju.
Jānis Vēvers
23. oktobris, 2003, 0:00

Maskava apgalvo, ka 19.septembrī sāka būvēt dambi gar Tamaņas pussalu Tuzlas salas virzienā tikai tāpēc, lai neļautu Melnās jūras ūdeņiem izskalot pussalas krastus. Taču ukraiņu amatpersonas baidās, ka Maskavas patiesie nodomi ir ar būvi iezīmēt vēlamo teritoriju un 30.oktobrī gaidāmajās abu valstu ārlietu ministru sarunās par robežu pieprasīt atdot apmēram gadsimtu veco salu. Ukraiņu amatpersonu bažas vairo Krievijas prasība ar dokumentiem pierādīt, ka sala patiešām ir likumīga Ukrainas sastāvdaļa, vēsta Ukrainas informācijas aģentūra Obozrevateļ. Tā radās pagājušā gadsimta sākumā, kad Tuzlas zemes strēlē tika izrakts kanāls, lai atvieglotu kuģu satiksmi starp Melno un Azovas jūru. Ukrainas premjerministrs Viktors Janukovičs, kurš saspringtās situācijas dēļ uz vēlāku laiku atlicis vizīti Latvijā un Igaunijā, apgalvo, ka attālums no dambja līdz Ukrainas robežai vairs nepārsniedz simt metrus. Speciālisti lēš, ka, turpinot būvdarbus šādā tempā, dambis sasniegs Ukrainas robežu jau 26.oktobrī un līdz ministru sarunām varētu jau ielauzties kaimiņvalstī. Ukrainas robežsargiem dots rīkojums apsargāt teritoriju pastiprinātā režīmā, bet trešdien netālu no Kerčas ukraiņu gaisa spēki veikuši mācību lidojumus ar raķešu šaušanu mērķī, vēsta Interfax. Tikmēr Krievijas ārlietu ministrs Igors Ivanovs aicinājis Ukrainu nesaasināt situāciju dambja jautājumā. «Dambja celšana notiek pēc Krasnodaras varas iestāžu lēmuma vienīgi saimnieciski ekoloģisku iemeslu dēļ un tam nav nekāda sakara ar sarunām par Azovas-Kerčas akvatorijas statusu,» kaimiņus mierināja ārlietu ministrs. Laikraksts Izvestija konflikta cēloņus meklē abu valstu ekonomiskajās interesēs. Krievija katru gadu ir spiesta maksāt Ukrainai 175 miljonus dolāru par atļauju tās kuģiem braukt caur Kijevas kontrolēto šaurumu. Iegūstot Tuzlas salu, arī kanāls pārietu Maskavas kontrolē. Pie tam Kerčas šaurumā ir ap 120 nelielu naftas un gāzes atradņu un, ja sala tiks atdota Ukrainai, tā kontrolēs 70% akvatorijas un līdz ar to iegūs priekšrocības atradņu apgūšanā. Krievijas Valsts domes un Ukrainas Augstākās radas delegācijas trešdien Kijevā apsvēra iespēju pārtraukt dambja celtniecību līdz abpusējas vienošanās panākšanai par jūras robežu. Strīdus izraisījusī Tuzlas zemes strēle atrodas Tamaņas pussalas pašā dienvidu galā un dziļi iestiepjas Kerčas šaurumā. Attālums starp zemes strēles tālāko rietumu malu un Krimas pussalu ir apmēram četri kilometri, bet platākajā vietā 600 metrus nepārsniedzošā sauszemes josla ir 11 kilometru gara.

Vēsturisks notikums, par attieksmi starp Krievijas Federāciju un Ukrainas Republiku. Kur vēl premjerministra Viktora Janukoviča laikā notika robežkonflikts.
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
« Vecāks | Jaunāks »


Ziņas šai virtenē
Tuzlas strēles (robežas) konflikts - Forumotajs - 2023-10-07 19:31

Pārlēkt uz:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)