Obligātais dienests
#1
Kā jau zināms, Latvijā atjaunots obligātais dienests, lai jaunieši apgūtu militāras prasmes.

"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#2
Paskatīsimies, kas būs sausajā atlikumā ar VAD. Bija tāds arī deviņdesmitajos Latvijas vēl neprofesionālajā armijā. Esmu dzirdējis no tad dienējušajiem, ka toreiz visas kaites, kuras raksturoja PSRS BS nebija nekur pazudušas. Ģedovščina, bardaks, stulbums, pie tam pirmā pat trakāka, nekā manas jaunības laikos (esmu pēdējais no tiem, kuri PSRS BS nodienēja standarta 2 gadus 1987 - 1989). Katrā ziņā, militārās prasmes jāapgūst ir, no mammas svārkiem jāatāķējas arī. Par ko neesmu pārliecināts, - par ideoloģisko (smadzeņu skalošanas) pusi un paša dienesta gaitu, bet ... nu, ja šis izrādīsies savā būtībā padomjlaiku dienesta līdzinieks, tad ar lielu varbūtību viss būs atpakaļ un atkārtosies. Jebkurā gadījumā, ja manus dēlus iesauks armijā, kura būs nepienācīgi organizēta un atmosfēra tur smaržos pēc naftalīna, man allaž būs arsenālā praktiski padomi, kā jaunietim atvieglot sev dzīvi, izmantojot valdošo stulbumu savā labā un interesēs. Un nemirstīgi Hašeka darbu par kareivi Šveiku, armijā aizejot, arī nebūtu par skādi izlasīt. Noderēs. Smile
Atbilde
#3
Citāts:toreiz visas kaites, kuras raksturoja PSRS BS nebija nekur pazudušas. Ģedovščina, bardaks, stulbums
Nezinu, kā tur būs bardaku un stulbumu (pēdējais gan visdrīzāk ir nenovēršams principā Big Grin), bet ģedovščinai it kā nevajadzētu būt.

Nu redz, ģedovščina jau bija tradicionāli attiecības starp iepriekšējiem un svaigākajiem iesaukumiem, kad "vecie" iesaukumi, izmantojot savu pieredzi, iegūto zināmo briedumu un arī oficiālo statusu dienesta pakāpju formā izmantoja, lai par saņemtajiem pāridarījumiem no vēl iepriekšējākiem iesaukumiem vai komandieriem atspēlējās uz "jaunajiem" iesaukumiem. Šābrīža situācijā, kad viss kontingents ir viena iesaukuma, tam baigi sistemātiski notikt nevajadzētu. Cita lieta ir, kas būs tad, kad VADistus pēc pamatapmācības izkliedēs pa vienībām, kur viņi atdienēs lielāko daļu no laika, jo tur apkārt būs gandrīz tikai PMD karavīri. Nu redzēs, gan jau kāds no VAD atdienējušajiem agrāk vai vēlāk uzrakstīs atmiņas par saviem piedzīvojumiem...
Atbilde
#4
Tas, ko raksti, būs situācija tikai pašā sākumā, vēlāk būs, cik saprotu, iesaukumi rudenī un pavasarī, tā kā neizbēgami viens iesaukums ar otru agri vai vēlu kazarmās satiksies. Nu, labi, kā video tas virsnieks teica, - līdz 2 mēnešiem jauniesauktie pavadīs kopā un atsevišķi no citiem, un ko? Pēc tam vēl 4 mēnešus līdz veco dembelim tik un tā vienās kazarmās.
P.s. Arī deviņdesmitajos bija jādien tikai gads, tomēr tas netraucēja izkalpināt, atņemt naudu, utt.
Atbilde
#5
Citāts:Tas, ko raksti, būs situācija tikai pašā sākumā, vēlāk būs, cik saprotu, iesaukumi rudenī un pavasarī, tā kā neizbēgami viens iesaukums ar otru agri vai vēlu kazarmās satiksies. Nu, labi, kā video tas virsnieks teica, - līdz 2 mēnešiem jauniesauktie pavadīs kopā un atsevišķi no citiem, un ko? Pēc tam vēl 4 mēnešus līdz veco dembelim tik un tā vienās kazarmās.
Nu pag, ja es pareizi saprotu (palabojiet, ja rupji kļūdos!), tad tā shēma ir apmēram sekojoša:
1. Sākumā ir učebka/pamatapmācība 2(?) mēnešu garumā, kur visi jauniesauktie (viens iesaukums!) dzīvo kopā, un "vecāki" par viņiem ir tikai oficiālas amatpersonas, t.i. virsnieki un instruktori, no kuriem visi ir PMD.
2. Pēc tam - atbilstoši VADistu vēlmēm/spējām/pieprasījumam vienību "tirgū" utml. - jauniesauktos izmētā jau pa reālajām apakšvienībām, kurās viņi izies faktisko dienestu, un tur vismaz pirmais iesaukums saskarsies tikai ar PMD karavīriem.
3. Kad nāks nākošais iesaukums, učebka jau būs tukša, un dažādie iesaukumi saskarsies vien apakšvienībās, kur, visdrīzāk, absolūti lielāko skaitlisko vairākumu atkal veidos PMD karavīri un VADisti būs vien pa kādam.

Līdz ar to, TEORĒTISKI, šai shēmai iespējamo interakciju starp iesaukumu grupām vajadzētu samazināt līdz minimumam. Cita lieta, ka tā to neizslēdz pilnībā, un paliek jautājums par to, kā pret jauniesauktajiem VADistiem attieksies PMD karavīri.
Citāts:P.s. Arī deviņdesmitajos bija jādien tikai gads, tomēr tas netraucēja izkalpināt, atņemt naudu, utt.
Nu 90. gados, šķiet, praktiski visi bija OMD karavīri (no kuriem atrasties armijā visdrīzāk gribēja vien retais!), PMD bija drīzāk izņēmums, nekā likumsakarība. Šobrīd, vismaz kā pagaidām izskatās, ir domāts, lai būtu otrādi: joprojām armijā pamatā būtu PMD karavīri, kuri tiks vien atšķaidīti ar zināmu VADistu %.
Atbilde
#6
Cik atceros, skaidri tika medijos pateikts, ka tad, kad beigšoties brīvprātīgie (jauni cilvēki ar vēlmi un motivāciju), sāks iesaukt piespiedu kārtā. Nu, es pavisam nedomāju, ka no obligātā kartā iesauktajiem 100% būs tadi, kuri degs patriotismā un vēlmē gadu ziedot šai valstij. Pagaidām, jā, viss izskatās rožaini un patīkami smaržo. Kas zina, kā būs vēlāk? Iesauks tadus, kuriem vecvecākus šī valsts būs deportējusi valodas nezināšanas dēļ ... lūk, tad arī paskatīsimies.
Atbilde
#7
https://www.youtube.com/shorts/leNyt1VmwG0

Nu kādā ziņā sāksies arī šis Wink
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#8
(2023-07-04 18:30)Zigfrids Raksta: Cik atceros, skaidri tika medijos pateikts, ka tad, kad beigšoties brīvprātīgie (jauni cilvēki ar vēlmi un motivāciju), sāks iesaukt piespiedu kārtā. Nu, es pavisam nedomāju, ka no obligātā kartā iesauktajiem 100% būs tadi, kuri degs patriotismā un vēlmē gadu ziedot šai valstij. Pagaidām, jā, viss izskatās rožaini un patīkami smaržo. Kas zina, kā būs vēlāk? Iesauks tadus, kuriem vecvecākus šī valsts būs deportējusi valodas nezināšanas dēļ ... lūk, tad arī paskatīsimies.

Kā jau es rakstīju, es domāju, ka ideja ir, ka izklīdinot šos "mobikus" starp PMD karavīriem, šī "atšķaidīšana" pati par sevi nogludinās visus zemūdens akmeņus un pašsakārtos potenciālās problēmas. Nu cerēsim, ka tā arī būs.
Atbilde
#9
Nu uz šobrīdi tas VAD ir domāts kā 'Zemesardzes' vispārējā sagatavošanās nometne, kur tiek noskatīti kadri militārajiem kontraktniekiem. Wink

https://www.youtube.com/shorts/f6VE8jCQn30

Ideja baigi okay, bet Latvijā jau visu var sajāt!
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#10
(2023-07-06 12:16)Forumotajs Raksta: Nu uz šobrīdi tas VAD ir domāts kā 'Zemesardzes' vispārējā sagatavošanās nometne, kur tiek noskatīti kadri militārajiem kontraktniekiem. Wink

https://www.youtube.com/shorts/f6VE8jCQn30

Ideja baigi okay, bet Latvijā jau visu var sajāt!

LOL, ir jau protams labi, ka cilvēkus armijā kārtīgi baro, bet šo video ne pārāk patriotisks skatītājs diemžēl var interpretēt tādā veidā, ka daudzi cilvēki civilajā dzīvē ēd tā ne visai, un tad var iestāties armijā, lai kārtīgi paēstu... Sad
Atbilde
« Vecāks | Jaunāks »


Pārlēkt uz:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)