Baltkrievija
#1
Baltkrievijā ieradušies aptuveni 5000 Krievijas algotņu grupējuma „Vagner” kaujinieku, tā, atsaucoties uz Ukrainas robežsardzes pārstāvja Andra Demčenko teikto, vēsta Ukrainas laikraksts „Kyiv Independent”. Ukrainas prezidenta pārstāvis Mihailo Podoļaks „vāgneriešu” klātbūtnē saskata zināmu risku Polijai un Baltijas valstīm.

„Vagner” algotoņu skaits Baltkrievijā sākotnēji bija mērāms simtos, taču karavīri valstī ierodas nepārtraukti, saka Demčenko. Pavisam valstī šobrīd ieradušās deviņas auto kolonnas ar „vāgneriešiem”.
Pēc Demčenko teiktā, „Vagner” spēku klātbūtne tiešus draudus Ukrainai nerada.
Pagājušajā nedēļā tika apstiprināta „Vagner” karaspēka ierašanās Baltkrievijā. Lukašenko režīma Aizsardzības ministrija pavēstīja, ka „Vagner” karavīri valstī apmāca reģionālos aizsardzības spēkus.

Tā raksta https://www.tvnet.lv/7819629/video-vagne...a-podolaks

Rekur, profesionālais komentators Arestovičs: https://twitter.com/JanisTeresko/status/...9110578185

Vai tā ir tikai viena retorika, par sliktajiem "kolektīvajiem rietumiem"?
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#2
Es stipri šaubos, ka Krievijas interesēs šobrīd ir atvērt "otro fronti" - jo īpaši, ja mēs uzskatām, ka tandēms "vāgnerieši - Baltkrievija" principā joprojām ir Krievijas politikas atvasinājums un darbojas Krievijas interesēs. Krievija jau tā īsti netiek galā ar vienu fronti - pretējā gadījumā Kijeva jau sen būtu kritusi - nafig viņai vēl viena.

Bet ja pieņemam, ka Baltkrievija vai "Vāgners" spēlē paši savu lomu uz šīs skatuves, tad tur ir grūti saskatīt kādu tālejošu stratēģisku jēgu. Diez vai Baltkrievija ir gatava iesaistīties karā tā uz rokas mājienu, bet pat 5000 vāgneriešu ir pārāk maz jebkam stratēģiskam. Sacelt jezgu Lietuvā/Polijā/Latvijā? Nu kāds tam būtu mērķis, pārorientēt Rietumu/NATO kara mašīnu no palīdzības Ukrainai uz ordnunga ieviešanu jaunā karstajā punktā? Tiktāl varbūt, bet tālāk? Kādas ir 5000 vāgneriešu izredzes šādā scenārijā? Nekādas. Es šaubos, ka viņi parakstīsies uz tik suicidālu misiju. "Nāves nicināšana" ir godā vāgneriešu vidū, bet ne jau tādā līmenī.
Atbilde
#3
Citāts:Baltkrievijas režīma līdera Aleksandra Lukašenko draudi Polijai jāuztver kā humors, jo ne Baltkrievijai, ne Krievijai nav nopietnu plānu vai iespēju organizēt uzbrukumu Polijai, uzskata igauņu drošības eksperts Rainers Sakss.
"Otrkārt, Polija noteikti negrasās iebrukt Baltkrievijā vai Rietumukrainā, kā to mēģina apgalvot Krievija. Šī saruna ir mēģinājums radīt informatīvo kontekstu, īpaši Krievijā, lai motivētu tās armiju cīnīties un turpināt karu ilgtermiņā, parādot, ka šis ir plašāks konflikts starp Rietumiem un Krieviju," Igaunijas sabiedriskā medija radio raidījumā "Uudis+" sacīja Sakss.
Viņš atgādināja, ka Krievija sākotnēji bija plānojusi veikt ierobežota mēroga "specoperāciju", lai uzspiestu Ukrainai savu darba kārtību. Tomēr tā izgāzās.
"Tagad Krievijas vadība ir ļoti sarežģītā situācijā - tai ir ļoti smagi zaudējumi, militāri sakāves, turklāt visu pavasari tika runāts par to, ka tiek gatavota liela Ukrainas pretuzbrukuma operācija. Prigožina sacelšanās visu Krievijā notiekošo izcēlusi pavisam jaunā gaismā. Krievijas prezidentam ir skaidrs, ka viņam ir personīgi jāpieliek pūles, lai atgūtu kontroli pār situāciju. Taču šī tā sauktā avantūra par Polijas tēmu ir komiska un sāk atgādināt padomju ēras beigas, kad bija mēģinājumi mākslīgi saglabāt sen mirušu ideoloģiju. Pašlaik tā ir samērā muļķīga izvēle no viņu puses, un maz ticams, ka tā varētu nopietni mobilizēt krievus atbalstīt pašreizējos Krievijas līderus."
Sakss piebilda, ka visa Krievijas armija šobrīd ir iesaistīta Ukrainā, un tas nozīmē, ka tai vairs nav rezervju. Turklāt, salīdzinot ar situāciju pirms pusotra gada, iekšpolitiskā situācija Krievijā šobrīd ir nopietni satricināta.
"Krievijai nav militāro iespēju paplašināties. Šajā gadījumā viņiem nav jēgas veikt provokācijas, jo tas viss izskatīsies smieklīgi. Pat ja Krievija Baltkrievijas teritorijā organizētu kādu provokāciju, ko veiktu figūras Polijas militārajās uniformās, tā nekādi nespētu reaģēt. Un šajā ziņā nav jābaidās no bruņotas rīcības. Tā ir informatīvais karš, nevis reāla militāra plānošana," uzsvēra drošības eksperts.
Pēc Saksa domām, Polijas armijas papildspēku nosūtīšana uz austrumu robežu ir pamatota.
"Polija rīkojas gudri, parādot, ka, ja jūs iebāžat šeit degunu un organizējat informatīvus uzbrukumus mūsu virzienā, mēs jums dosim stingru atbildi. Un tas noteikti parādīs Krievijai un Baltkrievijai, ka nav jēgas pat mēģināt kaut ko inscenēt. Polija ir gatava reaģēt. Tagad tā bruņojas un nostiprina savu armiju. Jebkurā gadījumā Polijas rīcība ir ļoti pareiza un noteikti ierobežos Krievijas un Baltkrievijas rīcību," sacīja eksperts.
Runājot par Prigožina privāto armiju "Wagner", kas ir ieradusies Baltkrievijā, Sakss sacīja, ka viņi nav atveduši līdzi ievērojamu bruņojumu un nerada īpašus draudus.
"Kas attiecas uz pakļautības jautājumu, situācija ir nedaudz neskaidra, jo tie nekad nav pilnībā izgājuši ārpus Krievijas drošības dienestu kontroles. Daudzi Krievijas augstāko virsnieku ir atstādināti no amata, kas liecina par plašāku neapmierinātību Krievijas armijā, kas beidzās ar Prigožina aiziešanu. Pašlaik jautājums par vāgneriešu spēku pakļautību un turpmāko darbību Baltkrievijas teritorijā nav galīgi atrisināts. Baltkrievijas īpašo spēku veiktā "Wagner" vienību apmācība ir vairāk mediju spēle. Protams, var publicēt kopīgu mācību attēlus, bet faktiski nopietnu kopīgu mācību starp Baltkrievijas un "Wagner" spēkiem nav. Visticamāk, Prigožins risinās sarunas ar Krievijas vadību par to, kā tos [spēkus] pielietos nākotnē," sacīja eksperts.
Sakss piebilda, ka vāgneriešu algotņi nevēlas atgriezties, lai atkal cīnītos Ukrainā, jo jūtas Krievijas vadības nodoti, un vaino Šoigu un Gerasimovu smagajos karavīru zaudējumos pie Bahmutas.
"Šādu attieksmi Krievijas vadība, visticamāk, nemainīs. No otras puses, ir skaidrs arī tas, ka Prigožins nespēj tos uzturēt kā privātu armiju viens pats. Viņš tos nekad nav apmaksājis no savas kabatas, jo, kā norādīja arī Krievijas prezidents, šī nauda nāk no valsts budžeta. Pašreizējā neskaidrā situācija nevar turpināties ilgi. Baltkrievijas režīma vadītājs Lukašenko arī teica, ka viņiem netiks maksāts no Baltkrievijas budžeta," sacīja Sakss.
Sakss neuzskata, ka Putins caur Baltkrieviju atvērs vēl vienu fronti pret Ukrainu un piespiedīs Baltkrievijas bruņotos spēkus piedalīties ofensīvā.
"Tagad šādu briesmu nav. Ja tas tā nebija pirmskara mēnešos, tad tagad šie draudi arvien samazinās. Baltkrievijas vadonis noteikti nevēlas, lai Ukrainai tiktu uzbrukts no tās teritorijas. Viņš zina, ka tam sekos Ukrainas militārā pretreakcija. Ja situācija saasināsies, noteikti palielināsies draudi tās politiskās sistēmas izdzīvošanai. Baltkrievu bēgļi jau ir izveidojuši vienības Ukrainas armijā. Tos noteikti varētu izmantot Baltkrievijas teritorijā. Un es uzskatu, ka Baltkrievijas līderis nav pārliecināts, ka viņa armija vispār paklausīs pavēlei uzbrukt Ukrainai," sacīja eksperts.
https://rus.err.ee/1609042415/saks-ugroz...-kak-jumor
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#4
Ja par Baltkrieviju, tad šodien garīgo uzlaboja kādā LV "medijā" publicētā ziņa, ka par spīti brīdinājumiem par iespējamo vervēšanu spiegošanai un citiem briesmu darbiem LV pilsoņi lielā skaitā (šogad - 42 tūkst.; ai, ai, ai!) turpinot izmantot bezvīzu režīmu un apmeklēt ļaunā diktatora pārvaldīto teritoriju. Smile
Jā, manējie brauca pagājušajā gadā, brauca šovasar un, domāju, brauks arī turpmāk, ja būs tāda iespēja. Gribējās taču, gaidot jaunos elektropārvades tarifus, padzīvot vismaz nedēļu .. divas valstī, kur pret iedzīvotājiem varas attieksme nav kā pret jūga lopiem. Vervēšana? ... Nu, es iedomājos, kāda brēka sāktos mūsu "medijos", ja būtu kaut puse gadījuma, kad kādu būtu arī centušies savervēt, tomēr nav ... nav ... Un šeit ir vieta neizpratnei, kāpēc LV propagandoni slinko? Varēja taču aizsūtīt misijā kādu Reini Znotiņu, lai viņš atgriezies varētu publikai pastāstīt, kā viņš otro reizi savā dzīvē neesot varējis paelpot, jo viņu žņauguši baltkrievu čekisti par atteikumu sadarboties. Smile
Ja nopietni, tad nekādi secinājumi nav izdarīti.
Covid laikā antivakseru izcelšanos skaidroja visvisādi, tikai galveno cēloni noklusēja, jo tas bija ārkāāāārtīgi neērts. Vienkārši liela daļa sabiedrības ir pārstājusi ticēt šādām runājošām galvām, kuras par savu muldēšanu allaž nenes nekādu atbildību. Gan jautājumā par "drošajām un pārbaudītajām" vakcīnām, gan par daudz kā cita. Precīzi tas pats - ar braucieniem uz BY. Pēc 30+ gadiem nepārtrauktu melu ... nu, kurš saprātīgs cilvēks vēl ticēs šādiem briesmu stāstiem?
Atbilde
#5
(2023-08-07 19:27)Zigfrids Raksta: Ja par Baltkrieviju, tad šodien garīgo uzlaboja kādā LV "medijā" publicētā ziņa, ka par spīti brīdinājumiem par iespējamo vervēšanu spiegošanai un citiem briesmu darbiem LV pilsoņi lielā skaitā (šogad - 42 tūkst.; ai, ai, ai!) turpinot izmantot bezvīzu režīmu un apmeklēt ļaunā diktatora pārvaldīto teritoriju. Smile
Vai tu esi kādreiz aizdomājies, kāpēc lai racionāli cilvēki brauktu uz Baltkrieviju, bez radniecības? Starp citu starp Baltkrieviju un KF vēl joprojām nav reālas robežas? Un turklāt braukāt uz turieni, tā vietā lai brauktu uz Poliju? Šis teksts vairāk uzdod jautājumus nevis atbildes ... turklāt cigarešu (utt) kontrabandu tur pazīst kopš 1920 gada, kad izveidoja robežu. Pie tam sankciju laikā, kontrabanda varbūt gan izvedot, gan ievedot Wink Es kā reizi noklausījos Jaunsudrabiņa stāstus par 20-10 gadu Latgali Wink No otras puses tu valsti ko kur pats pelni iztikas līdzekļus apsaukā, bet Baltkrievijai aizmirsti piekabināt kādu daiļskanīgāku vārdu, kā Baltkrievijas tirānija Wink
Bet tā starp citu, varu pieminēt kā tuvākais, kur Baltkrievijai esmu bijis ir Daugavpils Wink Man gan bija viena paziņa no Krāslavas, pat ļoti smuka meitene, bet es tā arī nekad nesaņēmos. Kur pie KF robežas gan es esmu bijis, pie paša staba. Wink
(2023-08-07 19:27)Zigfrids Raksta: Covid laikā antivakseru izcelšanos skaidroja visvisādi, tikai galveno cēloni noklusēja, jo tas bija ārkāāāārtīgi neērts. Vienkārši liela daļa sabiedrības ir pārstājusi ticēt šādām runājošām galvām, kuras par savu muldēšanu allaž nenes nekādu atbildību. Gan jautājumā par "drošajām un pārbaudītajām" vakcīnām, gan par daudz kā cita. Precīzi tas pats - ar braucieniem uz BY. Pēc 30+ gadiem nepārtrauktu melu ... nu, kurš saprātīgs cilvēks vēl ticēs šādiem briesmu stāstiem?
Tev kaut kāda interesanta matemātika sanāk, ka gan tikai 30+? 2023-1945=78+, jo padomju savienībā tika melots ārkārtīgi daudz, pamatā visa iekšpolitika bija samelota. Un es ceru, ka Latvijā sāk veidoties jaunas uzticības pilnas attiecības, kad nav jēga un vajadzība melot, bet nu jā mēdz būt atkritieni padomju melošanas tradīcijās, kā COVID laikā, kad Latvija atkārtoja tikai to, ko rakstīja preses atskaitēs. Smile
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#6
Vai tu esi kādreiz aizdomājies, kāpēc lai racionāli cilvēki brauktu uz Baltkrieviju, bez radniecības?

1. Jābrauc, kamēr vēl var, paskatīties, vai tiešām ir tā, kā mūsu "nacionālisti" brēkā (par milzīgo atpalicību, utt.) un runājošās galvas (tipa, "ārlietu ministrs Rinkijs) publiski TV melo? Jābrauc tā vienkāršā iemesla pēc, lai nebūtu kā, piemēram, ar info no mūsu "sabiedriskajiem medijiem" savulaik par nodokļiem, kur, piemēram, Lielbritānijā iedzīvotāju ienākuma nodoklis esot 40(?)%, bet Latvijā - tikai 23 laikam, tāpēc Latvijā esot jāpaaugstina. Ha! Aizmirsa demagogi, ka tur vesela latviešu diaspora dzīvo ar radiniekiem LV. Smile Nu, un ... izrādās, ka 40% esot, bet bagātajiem. Latvju par minimālo algu strādājošie nabadziņi maksājot ievērojami mazāk pat par LV 23%. Tagad man tur ir paziņas, kuriem vienmēr var pajautāt, lai atsijātu šādu "objektīvu info" no TV Panorāmas. Smile
2. Ir vēl viens ļooooti noderīgs aspekts, bet par to es nerunāšu. Negribu, lai manu plānu kaut kādas "valsts 404" iestādes izjauc. Negribas izjust kārtējās cūcības no "valsts 404" varas puses attiecībā pret sevi. Šis būs tas gadījums, kad varēšu nedaudz atspēlēties komplektā ar izdevīgumu sev.

No otras puses tu valsti ko kur pats pelni iztikas līdzekļus apsaukā

Lūk, lūk, lūk. Velns, kā vienmēr, slēpjas detaļās. "Valsts, kur pats pelni iztikas līdzekļus". Un tagad man jādara viss, ko vien iegribas kariņiem? Šī ir lielas daļas dzīves uztvere. "VALSTS" mani baro, valsts mani uztura, utt. Nē, Forumotāj! Bet varbūt otrādi ir? Valsts, kurā es maksāju nodokļus [vēl pagaidām]? Smile Iztiku, ja vien neesmu slinks un muļķis, es nopelnīšu visur. Gan Baltkrievijā, gan Krievijā, gan Filipīnās, gan vienalga kur, un man ir 100% vienalga, kādā valodā runā tas, kurš mani atalgo. tāpēc manī tādas verga attieksmes pret saimnieku, kāda ir lielai daļai šeit dzīvojošo nav un nebūs. Parsonsikā brīvība un pašcieņa man atšķirībā no citiem ir vērtība. Un zini, izdodas šo iesēt arī bērnu galvās, kas dod gandarījuma sajūtu par to, ka vēl 4 brīvi cilvēki, pateicoties man, staigās pa šo planētu.
Atbilde
#7
Par godu šai tēmai, paskatījos https://belarus24.by - nu pat tur Baltkrieviju nezīmē "īpašās krasās". Notiek SNG spēles Smile Un uzvar tikai Baltkrievija Wink . Ziņo kā Polija pārvieto pie Baltkrievijas robežas... arī Latvija un Lietuva tā darot. Un Rāda bildi par ZS mācībām Dagdā Big Grin . Un pēc ziņu raidījuma seko reklāma Brestas monumentam, kur nepilngadīgie tur piemiņas godasardzi. Kā mums bija pie strēlnieku pieminekļa, kur soļoja arī nākamais kapitālisma miljardieris Ainārs Gulbis. Wink
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#8
Kā ziņo https://belarus24.by 60'000 cilvēku no ES apmeklējuši Baltkrieviju bezvīzu režīmā. Es gan neesmu vēl noskaidrojis kas bezvīzas režīmu vispār var izmantot, bet pēc vēstnieku izraidīšanas 2021 gadā Ārlietu ministrija neiesaka apmeklēt Baltkrieviju.

Citāts:2021. gada 24. maijā Baltkrievijas ārlietu ministrija lika Ārkārtējam un pilnvarotajam Latvijas vēstniekam Minskā Einaram Semanim pamest Baltkrievijas teritoriju. Līdz ar viņu tika izraidīti arī vēstniecības darbinieki. Latvija atbildēja ar līdzīgu prasību Baltkrievijas vēstniecībai Rīgā.

Ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Baltkrievijā Einārs Semanis šobrīd rezidē Rīgā.

Konsulāts Vitebskā turpina darbu.
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#9
Publicē Baltkrievijas VDK adresēto e-pastu datubāzi – ziņas saņemtas arī no Latvijas iedzīvotājiem 

Nesen plašākai sabiedrībai kļuva zināms par baltkrievu kiberpartizānu tīmeklī publicēto datubāzi. Tajā apkopoti apmēram 40 000 ziņojumu, kas e-pastā adresēti Baltkrievijas Valsts drošības komitejai (VDK), tostarp arī no Latvijā dzīvojošajiem. Publicētajā saturā ir daudz informācijas pieprasījumu, sūdzību un arī ziņojumu. Baltkrievu žurnālisti aktīvi pēta šo saturu. Datubāze parāda to, cik tālu cilvēki ir gatavi sadarboties ar kaimiņvalsts izlūkdienestu.
Baltkrievijas VDK ziņojumi
05:25 / 05:25
Rihards Millers
Baltkrievu "kiberpartizāni" ir decentralizēti organizēta aktīvistu grupa, kas kļuva aktīva pēc 2020. gadā kaimiņvalstī notikušajām negodīgajām prezidenta vēlēšanām. Viņi cīnās pret Aleksandra Lukašenko autoritāro režīmu, veicot kiberuzbrukumus pret dažādām valsts iestādēm, kā arī plašsaziņas līdzekļiem. Daļa kiberuzbrukumu tika veikta arī nolūkā kavēt Krievijas militārā bruņojuma pārvadāšanu uz karadarbības zonu Ukrainā.
Aprīļa vidū notika liela mēroga kiberuzbrukums pret valstij piederošo uzņēmumu "Grodno Azot", kurš, pēc aktīvistu teiktā, aktīvi iesaistās represijās pret uzņēmuma darbiniekiem. Toreiz viņiem izdevās nošifrēt daļu datu, bet citus – izdzēst. Apmaiņā pret datu atjaunošanu viņi pieprasīja vairāku desmitu politieslodzīto, tai skaitā uzņēmumā strādājošo, atbrīvošanu.
Pērn rudenī kiberpartizāni uzlauza Baltkrievijas Valsts drošības komitejas mājaslapu. Viņiem izdevās no tās izgūt lielu informācijas apjomu, no kura tika izdalīti ap 40 000 ziņojumu, kas sūtīti izlūkdienestam uz elektroniskā pasta adresi.
Daudzi no šiem ziņojumiem atkārtojas, tāpēc aktīvistu grupa nodalīja dublikātus un apmēram pusi jeb 20 000 ziņojumu publicēja tīmeklī. Tie aptver laika posmu no 2014. gada septembra līdz pagājušā gada augustam. Kiberpartizānu darbības iznākums ir tāds, ka Valsts drošības komitejas mājaslapa jau pāris mēnešus nav pieejama pilnā apjomā.
Starp ziņojumiem ir daudz informācijas pieprasījumu, to vidū no savulaik represēto personu tuviniekiem. Bet ir arī ziņojumi, kuros aicināts pārbaudīt noteiktu iestāžu, uzņēmumu vai cilvēku darbību.
Kā vēstīja "Radio Brīvība" baltkrievu redakcijas žurnālisti, klasisku sūdzību par citu cilvēku rīcību gan ir tikai apmēram pieci procenti no visa publicētā satura apjoma, kas atbilstu apmēram 2000 ziņojumu. Vēl daļa rakstītāju pauž gatavību sadarboties ar Baltkrievijas Valsts drošības komiteju. Starp tiem arī cilvēki, kas dzīvo ārzemēs.
Aizvadīto pāris nedēļu laikā neatkarīgie baltkrievu žurnālisti un plašsaziņas līdzekļi aktīvi strādā ar šiem ziņojumiem un pēta, kāda varētu būt bijusi to ietekme. Ir pierādījumi, ka pēc atsevišķu ziņojumu saņemšanas specdienesti vērsušies pret tajos minētajām personām.
Latvijas Radio sazinājās ar brīvo žurnālisti Nastu Zahareviču, kura ir pētījusi nopludināto ziņojumu datubāzi. Viņa ir iepazinusies arī ar Latvijā dzīvojošo cilvēku nosūtītajiem ziņojumiem.
Žurnāliste par šo tēmu gatavo materiālu. Jānorāda, ka tādu ziņojumu salīdzinoši nav daudz. Ne ar visiem Latvijā dzīvojošo ziņojumu autoriem viņai izdevās sazināties. Turpinājumā Zaharevičas secinājumi pēc ziņojumu izpētes.
"Man šķiet, ka šī noplūde no Baltkrievijas VDK var kļūt par ļoti svarīgu zīmi Eiropas [valstu] drošības dienestiem, lai viņi saprastu, ka nav tikai jāaizliedz izsniegt vīzas Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem. Viņiem ir arī jāsaprot, ka ir spiegi ar Eiropas Savienības valstu pasēm. Kad viņi strādā tikai ar Krievijas un Baltkrievijas pasu turētājiem, viņi īsti nerisina problēmu. Tas izklausās skaisti, cilvēkiem patīk viegli risinājumi sarežģītām lietām. Bet tas īsti nerisina jautājumu. Viņiem jāstrādā vairāk un dziļāk. Viņiem ir jāapzinās, ka diemžēl Latvijas un Lietuvas pilsoņi ir gatavi strādāt ar Baltkrievijas VDK," teica Zahareviča.
Uz Latvijas Radio jautājumu par to, ko šie ziņojumi liecina par cilvēku vēršanos Valsts drošības komitejā kā iestādē ar pārliecību, ka tā var sniegt jebkāda veida palīdzību, Zahareviča atbildēja, ka viņu pārsteidz cilvēku uzticības līmenis specdienestam.
Viņa minēja, ka pat cilvēki no Krievijas ir rakstījuši VDK, neņemot vērā to, ka tas ir citas valsts izlūkdienests. Piemēram, gatavojot materiālu par ziņojumiem, kas attiecas uz būvdarbiem Baltkrievijas atomelektrostacijā, viņa pamanīja, ka vairumu rakstīja tur strādājošie Krievijas pilsoņi par pārkāpumiem vai nepilnībām būvdarbu laikā.
"Zināt, esmu manījusi dažādu veidu cilvēkus. Tas varbūt man bija vispārsteidzošākais. Cilvēki, kas patiešām tic, ka VDK atrisinās visus jautājumus, viņi sūdzas par citām iestādēm. Manuprāt, tas arī parāda tēlu, kāds VDK ir Baltkrievijā, ka tas ir kaut kas pusslepens, pusmaģisks. Ja šī struktūra darbojas pusslepeni, tad varbūt cilvēki tic, ka viņu spējas arī ir pusslepenas. Tāpēc viņi var darīt vairāk, nekā mēs varam iedomāties. Man šķiet, šo mītu veido cilvēki.
Es nespēju aptvert, kā kāds var paļauties, ka VDK var palīdzēt viņiem, bet daļa cilvēku tam tic. Un arī cilvēki no ārzemēm," teica žurnāliste.
Zahareviča pauda cerību, ka cilvēki kļūs piesardzīgāki, pirms sazināties ar VDK. Daudzi no viņas uzrunātajiem Latvijā dzīvojošajiem cilvēkiem, kas savulaik sazinājās ar baltkrievu izlūkiem, bija pārsteigti par to, ka viņu ziņojumi nākuši atklātībā.
Žurnāliste gan uzsvēra, ka publiski pieejamie ziņojumi neparāda pastāvīgo aģentu ziņojumus.

Mja, pamata efekts ir VDK no vēsturiskās atmiņas.
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#10
Jūlija Kaļada: Par bailēm un to pārvarēšanu. Baltkrievi Rīgā rīko Dienu solidaritātei ar politieslodzītajiem

Šodien, 19:05
Ārpus ētera
Autori: Jūlija Kaļada (Neatkarīga baltkrievu žurnāliste)
Vai zināt, ar ko atšķiras tāda cilvēka dzīve, kas dzimis, uzaudzis un lielāko daļu mūža nodzīvojis diktatūras apstākļos, no cilvēku dzīves demokrātiskā sabiedrībā? Pirmām kārtām ar to, ka diktatūras apstākļos audzināta cilvēka domas, lēmumus un rīcību ik dienu un ik minūti vada bailes. Un šķiet, ka šīs bailes nav iespējams izskaust. Es tam esmu dzīvs piemērs. Pagājuši jau gandrīz trīs gadi, kopš saņēmu politisko patvērumu Latvijā un atrodos drošībā, bet bail man ir joprojām.

Strādāt par žurnālistu Baltkrievijā ir kā staigāt pa mīnu lauku jeb Kā es pārvaru savas bailes katru dienu
Ir bail vērsties ar parastu jautājumu valsts iestādē. Bail parakstīties ar īsto vārdu, publicējot kārtējo rakstu. Bail uzticēties tevi ārstējošā ārsta rokām, jo bijusi negatīva pieredze dzimtenē, kas ir slavena ar bezmaksas medicīnu. Nu ko, lai arī daudz ko vairs nevar atgūt, taču kaut ko, piemēram, zobus vēl var salabot un pārtaisīt. Toties (ironizēju) tas bija bez maksas.
Un kad svētku pasākumu laikā ielās ir daudz kārtībsargu, līdz pat šim laikam pieķer sevi, ka jūti iekšējus drebuļus, redzot cilvēku policijas formā. Un gribas noslēpties un aizbēgt.
Saprast to nav grūti. Jo vārds "bēglis" ir cēlies no vārda "bēgt". Un bēg, ticiet man, ne jau no labas dzīves.
Bet neatkarīgā žurnālista profesija Baltkrievijā (propagandistus, kas dzied ditirambus Lukašenko režīmam, es pie žurnālistiem nepieskaitu) – tā ir staigāšana pa mīnu lauku. Nekad nezini, kad un par ko tev trāpīs. Un no kā tas būs – no savējiem vai svešiem. Bet visbiežāk - no visiem uzreiz un vienlaikus.
Tomēr neskatoties uz visu to, baltkrievi Latvijā pārvar šaubas un bailes. (Bet vai mēs reāli varam palīdzēt tiem, kas sēž cietumā? Bet ja nu mūs atpazīs pēc fotogrāfijas un sāks vajāt mūsu tuviniekus, kas palikuši mājās?) Katru gadu aktīvisti atceras tos savus tautiešus, kam ir daudz sliktāk – viņi atrodas ieslodzījumā, un viņu krimināllietas ir politiski motivētas. Latvijas baltkrievi 21. maijā ierodas pie Brīvības pieminekļa ar baltsarkanbaltajiem karogiem un atgādina pasaulei par to, ka nekas vēl nav beidzies.
Represijas turpinās, diktatūra ar "sazilējušiem pirkstiem" stingri turas pie varas, bet dažus politieslodzītos, kā piemēram, Paļinu Šarendu-Panasjuku pēc ieslodzījuma termiņa beigām neatbrīvo, bet piespriež jaunu termiņu. Un tā – līdz bezgalībai.
Pēc Baltkrievijas Žurnālistu asociācijas datiem (tā pagājušajā gadā tika atzīta par "ekstrēmistisku formējumu"), pašlaik sava darba dēļ ieslodzījumā atrodas 35 žurnālisti. Kopējais politieslodzīto skaits, pēc stāvokļa 21. maijā, ir 1393.
Saeimas deputāti – krustvecāki Baltkrievijas politieslodzītajiem jeb Kā baltkrievi trimdā turpina cīnīties
Latvijā dzīvojošajiem baltkrieviem ir svarīgs Latvijas sabiedrības un varas iestāžu atbalsts. Akcijai 21.maijā pievienojās Leila Rasima un Jana Simanovska (abas "Progresīvie") no Saeimas deputātu grupas demokrātiskās Baltkrievijas atbalstam.
Kopumā pieci Latvijas politiķi solidaritātes kampaņā #WeStandBYyou šogad kļuvuši par krustvecākiem Baltkrievijas politieslodzītajiem.
Pēc 2020.gada notikumiem Baltkrievijā cilvēktiesību situācija tur turpina pasliktināties. "2020. gada viļņa" paši pirmie bēgļi četros gados jau sākuši jaunu dzīvi Latvijā, dažiem radušās ģimenes un bērni, tiek apgūta latviešu valoda, beidzot atradies labs darbs. Varētu šķist, ka pagātnes bēdas var aizmirst un vienkārši turpināt dzīvot ar savām ikdienas rūpēm. Var? Nē, nevar.
"Diktatori grib ieiet vēsturē"
Aprunājos ar vienu no Dienas solidaritātei ar Baltkrievijas politieslodzītajiem akcijas organizētājiem Ramanu (vārds mainīts) par to, kāpēc viņš turpina sabiedrisko darbību, neskatoties ne uz ko. Dodu viņam vārdu.
"Man sāp par katru no šiem politieslodzītajiem, par katru dzīves dienu, kas atņemta ļoti cienījamiem cilvēkiem. Tāpēc mēs nākam un stāstām par to cilvēkiem apkārt. Un to darīsim, līdz mūsu tauta beidzot kļūs brīva. Mēs atgādinām citu valstu iedzīvotājiem, ka baltkrievi un Lukašenko nav viens un tas pats. Mēs ilgi pacietām viņa trulo kolhozu politiku, viņa apvainojumus, - bet vairāk mēs to negribam. Mūsu ceļi galīgi šķīrās 2020. gadā, kad vairākums nobalsoja vienalga, par ko, bet tikai ne par viņu."
"Politieslodzītie ir svarīgs instruments Lukašenko režīmam.
Manipulējot ar politieslodzītajiem, viņš iebiedē pārējos baltkrievus, tā atturot pilsoņus no turpmākiem protestiem un streikiem.
Tāpēc viņš nepiekritīs nekādām nopietnām sarunām par atteikšanos no šī instrumenta. Taču arī pašu Lukašenko režīmu uzvarēt pagaidām nav iespējams – tas balstās uz spēcīgu finansiālo un spēka atbalstu no Krievijas. Kremlim viņš ir svarīgs sabiedrotais – faktiski sagrābusi Baltkrieviju, pilnībā pakļaujot Lukašenko, Krievija paralizē tirdzniecību mūsu reģionā, vājinot Baltijas valstu, Ukrainas un Polijas ekonomikas. Reģiona valstīm jālobē stingrākas sankcijas Krievijai un Baltkrievijai, lai tās novājinātu un kaut vai nedaudz izlīdzinātu spēku samēru par labu sev. Un to Baltijas valstu valdības arī dara."
"Publiskas akcijas dod iespēju darīt zināmu cilvēkiem vienkāršu domu – tirdzniecība ar diktatūrām nostiprina un atbalsta šos politiskos režīmus, kas radīti, lai pārvērstu cilvēkus par vergiem. Jo diktatūrās – Krievijā, Baltkrievijā, Ķīnā, Turkmenistānā – runa nav par diktatora varu un tiesībām. Šo režīmu jēga ir, balstoties uz politiskās varas atņemšanu un vardarbību, ekspluatēt citus cilvēkus, savas valsts iedzīvotājus, izspiest no viņiem visu iespējamo, lai nodrošinātu diktatora un nelielās politiskās elites supergrezno dzīvi.
Viņi prasmīgi slēpj informāciju par to, kā dzīvo. Kuram gan citam politiķim ir 18 – un tās ir tikai zināmās – rezidences valstī, kuras izmēri ir 500 reiz 600 kilometri? Bet Lukašenko, iedomājieties, ir. Un tā ir tikai maza daļa no tā, ko viņš izmanto. Diktatūras vīruss ir ļoti lipīgs. Jo, ja līdzās ir teritorija, kur valdnieks var atļauties visu, ko grib, citu valstu elites arī vēlas iegūt tādus labumus. Turklāt diktatoram noteikti jāieiet vēsturē, un viņi uzbrūk kaimiņvalstīm. Tāpēc visu demokrātisko valstu iedzīvotāju interesēs ir, lai arī kaimiņvalstī būtu demokrātija."
* * *
Godīgi sakot, mani sajūsmina kaismīgās runas, ko saka aktīvisti, tādi kā Ramans un citi baltkrievi, kuri domā par dzimto zemi un cīnās par tās labklājību katru dienu. Varbūt viņu vārdos arī ir daudz jaunības maksimālisma, taču tieši šādi cilvēki ir savas nācijas galvenais dārgums. Uz viņiem turas sabiedrība. Minskā 2020. gadā spēka struktūru darbinieku nogalinātais Ramans Bandarenka savu pēdējo frāzi ierakstīja sava pagalma iedzīvotāju virtuālajā tērzētavā: "Es izeju ārā."
Un mēs, baltkrievu bēgļi, izejām ielās pilsētās un valstīs, kurās tagad dzīvojam, Ramana un visu to vārdā, kuri tika nogalināti un kuri atrodas ieslodzījumā. Mēs izejam par sevi un par viņiem, jo viņi nevar.

https://www.lsm.lv/raksts/arpus-etera/ar...m.a555249/
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
« Vecāks | Jaunāks »


Pārlēkt uz:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)