Lietuva zaudē jau otrajā Eiropas Cilvēktiesību tiesas prāvā par slepenu CIP cietumu
#1
Lietuva zaudē jau otrajā Eiropas Cilvēktiesību tiesas prāvā par slepenu CIP cietumu

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/arzemes/...u.a539164/

Par nelikumīgu personas turēšanu slepenā ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) cietumā netālu no Viļņas nāksies maksāt kompensāciju, tā lēmusi Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT), piespriežot Lietuvas valstij izmaksāt simt tūkstoš eiro kompensāciju Saūda Arābijas pilsonim Mustafam al Havsavi. 
Lietuvas Tieslietu ministrija paziņoja, ka spriedumu izpildīs. Tā ir otrā lieta Strasbūras tiesā, kas saistīta ar CIP cietuma atrašanos Lietuvā. Abās prāvās Lietuva ir zaudējusi.
Saskaņā ar tiesas saņemto informāciju viņš turēts izolatorā, viņa kājas bijušas pastāvīgi saslēgtas važās, un viņš pakļauts trokšņa un gaismas iedarbībai, kas bija ierasta CIP prakse toreizējās slepeno cietumnieku programmas ietvaros.
"Lietuvas iestādēm bija jāzina, ka CIP šādi izturēsies pret viņu slepenajā cietumā, kas atradās tās teritorijā, ņemot vērā tolaik plaši pieejamo informāciju par spīdzināšanu, ļaunprātīgu izturēšanos un vardarbību pret terorismā aizdomās turētajiem ASV cietumos," teikts ECT paziņojumā.
"Tās arī atļāva viņa pārvešanu uz citu slepenu CIP ieslodzījuma centru [Afganistānā], kur pret viņu turpināja nežēlīgi izturēties, un uz ASV, kur viņam draudēja rupja tiesiskuma liegšana un nāvessods," lasāms dokumentā.
Citāts:ECT konstatēja, ka Lietuva, kuras teritorijā al Havsavi tika turēts, ir pārkāpusi dažādus Eiropas Cilvēktiesību konvencijas pantus, piemēram, tos, kas aizliedz spīdzināšanu, garantē tiesības uz taisnīgu tiesu, dzīvību, brīvību un drošību.
2018. gadā, izskatot Gvantanamo bāzē ieslodzītā Saūda Arābijā dzimušā palestīnieša Abu Zubaidas prasību, ECT tiesa atzina, ka 2005. un 2006. gadā Lietuvā darbojies slepens CIP cietums un Zubaida tajā bijis ieslodzīts. Tiesa tolaik lēma, ka Lietuvai jāsamaksā Zubaidam 130 000 eiro kompensācija par patvaļīgu turēšanu apcietinājumā.
Otrdien ECT paziņoja, ka Zubaidas lietā iegūtie pierādījumi pret Lietuvu un citās līdzīgās lietās pret citām valstīm iegūtie dati ir izmantoti arī al Havsavi lietas izskatīšanā.
Citāts:Tiesa arī noteica 30 000 eiro kompensāciju nevalstiskajai organizācijai "REDRESS", kas pārstāvēja al Havsavi.
"Eiropas Cilvēktiesību tiesa paziņoja lēmumu, kuru plānojam īstenot. Noskaidrots, ka Lietuva ir atbildīga par konvencijas pārkāpšanu iesniegto sūdzību dēļ. Toskait viņam ir piespriesta morālā kaitējuma kompensācija, un jāatlīdzina arī tiesāšanās izdevumi viņa pārstāvjiem. Tāpat Lietuvai ir pienākums meklēt diplomātiskās garantijas, lai konvenciju pārkāpumi tiktu novērsti," sacīja Lietuvas Tieslietu ministrijas pārstāve Lina Urbaite.
Citāts:Turklāt Viļņa nekad nav atzinusi šādu cietumu pastāvēšanu savā teritorijā.
Viļņa apgalvojusi, ka amerikāņi uz Lietuvu transportējuši nevis ieslodzītos, bet sakaru iekārtas, un ēkā Antaviļos, 15 kilometrus no Viļņas, kas tiek pieminēta kā iespējamā cietuma atrašanās vieta, bijis izveidots izlūkošanas atbalsta centrs, taču šīs telpas tā arī nekad neesot izmantotas minētajam mērķim.
Tiesa konstatēja, ka al Havsavi atradās Lietuvas jurisdikcijā un ka šī valsts ir atbildīga par viņa tiesību pārkāpumu saskaņā ar Eiropas Cilvēktiesību konvenciju.

Al Havsavi pašlaik atrodas apcietinājumā ASV karabāzē Gvantanamo, Kubā. Viņš tika aizturēts 2003. gadā Pakistānā. ASV apgalvo, ka viņš varētu būt bijis iesaistīts 2001. gada 11. septembra teroraktu finansēšanā.
Pirmā informācija par iespējama slepena CIP cietuma atrašanos Viļņas pievārtē ASV presē parādījās 2009. gadā, bet jaunas diskusijas izraisīja ASV Senāta 2014. gada decembrī publiskotais ziņojums par CIP slepenajiem aizturēšanas centriem. Cilvēktiesību aktīvisti uzskata, ka viens no šiem centriem, kas ziņojumā dēvēts par "violeto centru", no 2005. līdz 2006. gadam atradies Antaviļos, netālu no Viļņas.
Senāta ziņojumā bija teikts, ka šī ieslodzījuma vieta slēgta 2006. gadā, kad Lietuvas amatpersonas atteikušās ievietot al Havsavi vietējā slimnīcā.
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
« Vecāks | Jaunāks »


Pārlēkt uz:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)