Francija nemieru dēļ izvietos armiju Jaunkaledonijā
#1
Francija nemieru dēļ izvietos armiju Jaunkaledonijā
pirms 21 stundas
Lūsija Klārka-Billingsa , BBC ziņas

Francijas valdība paziņojusi, ka, turpinoties nemieriem, izvietos karaspēku, lai nodrošinātu ostas un galveno lidostu Jaunkaledonijas Klusā okeāna teritorijā.
Sadursmes pirmdien izcēlās pēc tam, kad likumdevēji Parīzē atbalstīja izmaiņas balsotāju sarakstā, kas, pēc pamatiedzīvotāju domām, mazinās viņu politisko ietekmi.
Vardarbībā gājuši bojā vismaz četri cilvēki, tostarp policists.
Runājot pēc krīzes sanāksmes vadīšanas, Francijas premjerministrs Gabriels Attāls sacīja, ka tiek ieviests TikTok aizliegums un jauna komandantstunda, lai mēģinātu atjaunot mieru.
Prezidents Emanuels Makrons iepriekš bija izsludinājis ārkārtas stāvokli, brīdinot, ka uz vardarbību tiks sniegta stingra reakcija.
Nemieri sākās pēc tam, kad Parīzes likumdevēji ierosināja piešķirt Francijas iedzīvotājiem, kuri šajā teritorijā dzīvojuši 10 gadus, balsstiesības provincē.
Izmaiņas trešdienas rītā apstiprināja Francijas parlaments.
Ir izlaupīti veikali un nodedzinātas sabiedriskās ēkas, un simtiem cilvēku, tostarp aptuveni 100 policistu un žandarmu, ir ievainoti, paziņoja Francijas iekšlietu ministrs Džeralds Darmanins.
"Karavīri ir izvietoti, lai nodrošinātu ostas un lidostu Jaunkaledonijā," trešdien Parīzē notikušajā krīzes ministru sanāksmē sacīja Atāls.
Centrālās valdības pārstāvis šajā teritorijā Luiss Le Francs "pasludinājis komandanta stundu un aizliedzis TikTok", sacīja Attals.

Galvaspilsētu Numē jau vairākas naktis ir satricinājuši vardarbīgi protesti, tostarp ziņojumi par apšaudēm starp nemierniekiem un civilās aizsardzības grupām.
Otrdien Francijas varasiestādes ieviesa komandanta stundu naktī un aizliedza rīkot publiskas pulcēšanās.
Tomēr varas iestādes trešdien paziņoja, ka "nopietnās nekārtības" turpinās, un ir bijis mēģinājums izkļūt no cietuma.
Jaunkaledonijā dzīvo aptuveni 300 000 cilvēku, no kuriem Kanaku pamatiedzīvotāji veido aptuveni 40% jeb 112 000 cilvēku.
Salu grupa, kas atrodas starp Austrāliju un Fidži, ir Francijas teritorija kopš 19. gadsimta. Šie ir lielākie nemieri, kādi ir bijuši kopš astoņdesmitajiem gadiem.
Saskaņā ar 1998. gada Nouméa Accord Francija piekrita piešķirt teritorijai lielāku politisko autonomiju un ierobežot balsošanu provinču un asamblejas vēlēšanās tikai tiem, kas tajā laikā bija iedzīvotāji.
Kopš tā laika uz Jaunkaledoniju ir pārcēlušies vairāk nekā 40 000 Francijas pilsoņu.
Vienošanās ļāva rīkot trīs referendumus par valsts nākotni. Neatkarība tika noraidīta visos gadījumos.
Pirmie divi uzrādīja nelielu vairākumu par atlikušo Francijas daļu. Trešo, 2021. gada decembrī, boikotēja neatkarību atbalstošās partijas pēc tam, kad varas iestādes atteicās atlikt balsojumu Covid epidēmijas dēļ.
"Šovakar Francija ir skaistāka, jo Jaunkaledonija ir nolēmusi palikt tās sastāvā," pēc pēdējā balsojuma 2021.gadā sacīja Makrons.
Jaunkaledonijai ir liela autonomija, taču tā ir ļoti atkarīga no Francijas tādos jautājumos kā aizsardzība un izglītība, un joprojām saņem lielas subsīdijas no Parīzes.

https://www.bbc.com/news/articles/cq5n5z97pelo
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#2
Nemieri sākās pēc tam, kad Parīzes likumdevēji ierosināja piešķirt Francijas iedzīvotājiem, kuri šajā teritorijā dzīvojuši 10 gadus, balsstiesības provincē.

Ak vai, ak vai! Gribot negribot uzprasās jautājums, kāpēc gan "valstī 404" nav dotas vēlēšanu tiesības katram, kurš šeit nodzīvojis 10 gadus, ja mēs tik kvēli atbalstām franču uzskatu, ka tā tam būs būt Jaunkaledonijā? Smile Nu, piemēram, Krievijas pilsoņiem? Smile Kur ir tā principiālā atšķirība starp "valsti 404" un Jaunkaledoniju?
Ir aŗī otrs jautājums. Ko tagad "mūslaiku Bonaparts" Makrons sūtīs palīgā ukraiņiem, kuriem fronte pašlaik turas uz pēdējiem puņķiem?
Atbilde
#3
(2024-05-18 11:27)Zigfrids Raksta: Nemieri sākās pēc tam, kad Parīzes likumdevēji ierosināja piešķirt Francijas iedzīvotājiem, kuri šajā teritorijā dzīvojuši 10 gadus, balsstiesības provincē.

Ja tu zinātu visu patiesību, jo Makronu uz šādu soli piespieda "Zigišā ievēlētā" ES pārvalde, ka ja "zigītis" nodzīvos 10 gadus Jaunkaledonijā, viņam pienāksies balsstiesības.
(2024-05-18 11:27)Zigfrids Raksta: Ak vai, ak vai! Gribot negribot uzprasās jautājums, kāpēc gan "valstī 404" nav dotas vēlēšanu tiesības katram, kurš šeit nodzīvojis 10 gadus,

Nu Zigīti, Latvijā tu vari naturalizēties jau pēc 5 gadu nodzīvošanas
Citāts:Latvijas pilsonībā naturalizācijas kārtībā no 15 gadu vecuma uzņem, ja:

persona ne mazāk ka pēdējos 5 gadus pastāvīgi dzīvo Latvijā (Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas Zonas valstu un Šveices Konfederācijas pilsoņiem 5 gadus ir Eiropas Savienības pilsoņa pastāvīgās uzturēšanās apliecība, citas valsts pilsoņiem 5 gadus ir pastāvīgās uzturēšanās atļauja Latvijā) un var to dokumentāri pierādīt;
persona prot latviešu valodu;
persona zina valsts himnas tekstu, Latvijas vēstures un kultūras pamatus, un Latvijas Republikas Satversmes pamatnoteikumus;
personai ir legāls iztikas avots.

Vienlaikus ar personu, bez papildu valsts nodevas samaksas, var naturalizēties bērni līdz 15 gadu vecumam (ja to pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvijā).
Man ir aizdomas ka kāds izplata sliktu slavu par "naturalizēšanos", ka tas ir saistīts ar "denaturāta" dzeršanu, bet tā tas nav.

(2024-05-18 11:27)Zigfrids Raksta: Ir arī otrs jautājums. Ko tagad "mūslaiku Bonaparts" Makrons sūtīs palīgā ukraiņiem, kuriem fronte pašlaik turas uz pēdējiem puņķiem?

Nu arī Makrons var piedraudēt Medvedjeva ar atombumbu, sliktākajā gadījumā. Wink
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
« Vecāks | Jaunāks »


Pārlēkt uz:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)