Ukraina ...
#1
Ļvovā tika nošauta "cīnītāja par ukraiņu valodu"

60 gadus vecā Irina Fariona, bijusī parlamenta deputāte, kas pazīstama ar savu pretestību amatpersonām, kas runā krieviski, tika uzbrukts uz ielas.

Ļvovā nošauta bijusī Ukrainas parlamenta deputāte, kas pazīstama ar savām skaļajām kampaņām ukraiņu valodas aizstāvēšanai.

Policija sāka plašu meklēšanu, meklējot uzbrucēju, kurš, iespējams, nošāvis 60 gadus veco Irinu Farionu uz ielas Ukrainas rietumu pilsētā.

Prezidents Volodimirs Zelenskis sacīja, ka regulāri saņem ziņojumus par centieniem notvert uzbrucēju. Viņš sacīja, ka jebkurš vardarbības akts ir nosodāms.

Valodniece Fariona 2005. gadā kļuva par nacionālistiskās partijas Svoboda (Brīvība) biedru un 2012. gadā tika ievēlēta parlamentā, taču vēlākajos mēģinājumos iegūt vietu viņai neizdevās. Viņa bija arī strādājusi Ļvovas apgabala padomē.

Viņa ieguva bēdīgu slavu ar biežām kampaņām, lai popularizētu ukraiņu valodu un diskreditētu valsts amatpersonas, kuras runāja krieviski.

2018. gadā, kad Ukraina cīnījās pret Krievijas finansētajiem separātistiem, kuri bija sagrābuši teritoriju austrumos, viņa aicināja censties “iesit pa žokli katram krievvalodīgajam”.

2022. gada februāra Krievijas iebrukuma Ukrainā pirmajos mēnešos Fariona nosodīja Azovas pulka krievvalodīgos kaujiniekus, kuri trīs mēnešus aizstāvēja ostas pilsētu Mariupoli.

Lai gan ukraiņu valoda ir vienīgā Ukrainas valsts valoda, daudzi tās iedzīvotāji runā krievu valodā kā primārajā valoda, kas ir padomju varas mantojums, kad ukraiņu valoda tika pakļauta oficiālam spiedienam.

Valodas popularizēšana jau sen ir bijusi svarīga problēma, parlamentam pieņemot tiesību aktus, lai nostiprinātu valodas lietošanu sabiedriskajā dzīvē un pakalpojumu nozarē.
https://www.theguardian.com/world/articl...ad-in-lviv
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#2
Vācijas pilsonim Baltkrievijā piespriests nāvessods, apstiprina Berlīne

Slepenā 30 gadīgā Riko Krīgera tiesas prāva, iespējams, ir saistīta ar Baltkrievijas brīvprātīgo vienību, kas cīnās kopā ar Ukrainu pret Krieviju.

Kādam Vācijas pilsonim Baltkrievijā piespriests nāvessods, paziņoja Vācijas Ārlietu ministrija dažas stundas pēc tam, kad Baltkrievijas cilvēktiesību grupa paziņoja, ka vācu kaujas mediķim piespriests nāvessods, nošaujot.

Vācijas ministrija nenosauca savu valstspiederīgo, taču Viasnas cilvēktiesību centrs piektdien paziņoja, ka jūnija beigās notikušajā prāvā 30 gadus vecais Riko Krīgers notiesāts saskaņā ar sešiem Baltkrievijas kriminālkodeksa pantiem. Tajā teikts, ka viņš atradās apcietinājumā kopš novembra.

Precīzas apsūdzības pret Krīgeru nebija uzreiz skaidras, un Baltkrievijas oficiālā ziņu aģentūra neko neziņoja par viņa lietu.

Vācijas ministrijas paziņojumā teikts: "Ārlietu ministrija un vēstniecība Minskā sniedz attiecīgajai personai konsulāro atbalstu un intensīvi sadarbojas ar Baltkrievijas iestādēm viņa vārdā."

Baltkrievijas Tieslietu ministrija, kas nebija ziņojusi par šādiem gadījumiem, nekavējoties neatbildēja uz komentāru pieprasījumu.

Lieta varētu būt saistīta ar Kastuś Kalinoŭski pulku, Baltkrievijas brīvprātīgo kaujinieku grupu, kas karo pret Krieviju karā Ukrainā, ziņoja Viasna.

Šī bija pirmā reize, kad Baltkrievijā kāds tika tiesāts par algotņu darbību, paziņoja tiesību grupa.

Saskaņā ar LinkedIn profilu Viasna teica, ka piederēja Krīgeram, viņš strādāja par medicīnas darbinieku Vācijas Sarkanajā Krustā un par bruņotu drošības virsnieku ASV vēstniecībā Berlīnē.

Trimdā dzīvojošā Baltkrievijas opozīcijas līdere Svetlana Tihanovskaja sacīja, ka viņu "bažījas" šie ziņojumi un viņa "vāc vairāk informācijas par viņa lietu".

Baltkrievija ir vienīgā Eiropas valsts, kas aktīvi izmanto nāvessodu, rezervējot to smagiem noziegumiem, tostarp slepkavībām vainu pastiprinošos apstākļos, terorismam un valsts nodevībai.

Krievijā joprojām ir spēkā nāvessods, taču tai ir moratorijs, un tā nav izpildījusi nāvessodu kopš 90. gadu vidus.

Uzreiz nebija skaidrs, vai Krīgers ir pārsūdzējis spriedumu.

Kastuś Kalinoŭski pulks ir nosaukts poļu un baltkrievu rakstnieka un janvāra sacelšanās pret Krievijas impēriju vadošā personības vārdā 1863. gadā.

Grupa ir viena no daudzajām ārvalstīs dibinātajām brīvprātīgo vienībām, kas karo kopā ar Ukrainas armiju. Tas tiek uzskatīts par ekstrēmistu grupējumu Baltkrievijā, kas ir tuvs Krievijas sabiedrotais.
https://www.theguardian.com/world/articl...in-belarus
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
#3
Parolina un Zelenska tikšanās: panākt taisnīgu un ilgstošu mieru

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sarunā ar Vatikāna valsts sekretāru kardinālu Pjetro Parolinu pārrunāja Krievijas agresijas dramatiskās sekas un miera samita rezultātus, ziņo aģentūra Ukrinform.
Vatican News
"Tā bija svarīga tikšanās. Mēs pārrunājām Krievijas agresijas pret Ukrainu dramatiskās sekas, gaisa terora turpināšanos, sarežģīto humanitāro situāciju, mūsu tikšanos ar pāvestu Francisku jūnijā Itālijā. Īpašu uzmanību pievērsām pirmā Miera samita lēmumiem un Vatikāna lomai taisnīga un ilgstoša miera nodibināšanā Ukrainā," - sacīja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Viņš pateicās Svētā tēva vistuvākajam līdzstrādniekam par sniegto garīgo un materiālo atbalstu Ukrainai.
23. jūlija vakarā Ukrainas pilnvarotais vēstnieks pie Svētā Krēsla Andrijs Jurašs sociālajā tīklā "X" ziņoja: "Vizītes ietvaros Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pasniedza Vatikāna valsts sekretāram kardinālam Pjetro Parolinam ordeni "Par nopelniem", atzīmējot viņa izcilo lomu divpusējo attiecību attīstībā un atbalstu Ukrainai briesmīgajā Krievijas agresijas periodā".
Pagājušā gada jūnijā prezidents Volodimirs Zelenskis tikās ar pāvesta sūtni - Itālijas bīskapu konferences priekšsēdētāju, kardinālu Mateo Dzupi, un pēdējos gados vairākkārt ir veicis telefonsarunas ar Svēto tēvu. Pēdējo reizi tas notika 2023. gada 28. decembrī.
2023. gada 13. maijā pāvests Vatikānā pieņēma audiencē Ukrainas prezidentu. Tā bija viņu otrā tikšanās kopš 2020. gada audiences un pirmā kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā. Kopš kara sākuma 2022. gada 24. februārī ir notikušas vairākas pāvesta Franciska un Zelenska telefonsarunas. Pirmā notika pagājušā gada 26. februārī, divas dienas pēc pilna mēroga kara sākuma. Komentējot šo sarunu sociālajā tīklā "Twitter", Zelenskis norādīja, ka pāvests paudis visdziļāko nožēlu par valstī notiekošajiem traģiskajiem notikumiem un ka Ukrainas tauta jūt Svētā tēva garīgo atbalstu.
Vēl viena telefonsaruna notika 2022. gada 22. martā. Saskaņā ar Zelenska "Twitter" ierakstu, viņš pastāstīja pāvestam Franciskam par sarežģīto humanitāro situāciju un glābšanas koridoru bloķēšanu, ko veic Krievijas karaspēks. "Svētā Krēsla starpnieka loma cilvēku ciešanu izbeigšanā ir apsveicama," viņš teica.
2022. gada 12. augustā notika vēl viena telefonsaruna. Mikroblogošanas vietnē "Twitter" Ukrainas prezidents norādīja, ka šajā sarunā viņš runājis par šausmām, ko Ukrainas tauta piedzīvojusi pēc Krievijas iebrukuma. Volodimirs Zelenskis pateicās pāvestam Franciskam par lūgšanām un izteica cerību par viņa vizīti Kijevā.
"Kā cilvēks, kam trūkst pašcieņas, nav dīdzējs, bet nīcējs, tā arī tauta, kurai nav pašapziņas." K.Mīlenbahs
Atbilde
« Vecāks | Jaunāks »


Pārlēkt uz:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)